Haberler “Okullar Hayat Olsun Projesi” tanıtım programı ve protokol imza töreni gerçekleştirilmiştir

“Okullar Hayat Olsun Projesi” tanıtım programı ve protokol imza töreni gerçekleştirilmiştir

Milli Eğitim Bakanlığının yürüttüğü “Okullar Hayat Olsun Projesi” kapsamında Aydın İlinde de Müdürlüğümüze bağlı olarak faaliyet gösteren öncelikle pilot okulların eğitim-öğretim saatleri dışında, hafta sonlarında ve yaz aylarında dersliklerinin, kütüphanelerinin, bilgi teknolojileri sınıflarının, çok amaçlı salonlarının, konferans salonlarının, spor salonlarının ve okul bahçelerinin belediyelerle işbirliği yapılarak velilerin, mahallelinin ve çevrenin hizmetine açılması; okulların öğrenciler ve yetişkinler için birer “hayat boyu öğrenme merkezi” ve eğlenme ve dinlenme aktivitelerine imkân veren “yaşayan güvenli alanlar” haline dönüştürülmesi amaçlanmaktadır.

Ayrıca, Protokol ile okul bahçelerinin fiziki yapılarına uygun projelere göre yeniden düzenlenerek Orman ve Su İşleri Bakanlığı, belediyeler ve ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içinde peyzaj ve tasarımının yapılması, ağaçlandırılması, ekolojik okul bahçelerinin oluşturularak çevrenin yararlanabileceği alanlar haline getirilmesi hedeflenmektedir. Projenin süresi Bakanlığımız tarafından beş yıl olarak belirlenmiştir.

03.04.2012 tarihinde saat 16.00’da Doğa Kolejinde Valimiz Sayın Kerem AL’ın teşrifleri, Aydın Millî Eğitim Müdürü Pervin TÖRE’nin ve projede iş birliği yapılacak kuruluşlardan Aydın Belediye Başkanı Özlem ÇERÇİOĞLU, Muğla Orman Bölge Müdür Yardımcısı Abit BACA,  Aydın Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hulusi AKŞİT, Aydın Sanayi Odası Genel Sekreteri Kerem ÖDEN’in katılımlarıyla “Okullar Hayat Olsun Projesi” tanıtım programı ve protokol imza töreni gerçekleştirilmiştir.

Proje kapsamında Merkez ilçeden; Yunus Emre İlköğretim Okulu, Yunus Emre Anaokulu, Avukat Cevat Aldemir İlköğretim Okulu, Mustafa Kiriş İlköğretim Okulu, Vimjo Kız Teknik ve Meslek Lisesi, Unicef Türkiye Milli Komitesi-Seyda Kayhan Anaokulu,Mehmet Akif Ersoy Lisesi,Hacı Hüseyin Aslan Eğitim Uygulama Okulu Ve İş Eğitim Merkezi,Ilıcabaşı İlköğretim Okulu,Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu,Anadolu Sağlık Meslek Lisesi,Doktor Fevzi Mürüvet Uğuroğlu İlköğretim Okulu,Mimar Sinan Anaokulu,Nahit Menteşe İlköğretim Okulu,Atatürk Anadolu Lisesi,75. Yıl Vali Muharrem Göktayoğlu İlköğretim Okulu,Yedieylül İlköğretim Okulu,Aydın Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi,Güzelhisar İlköğretim Okulu,Aydın Lisesi,Yüksel Yalova Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi,Sosyal Bilimler Lisesi,Cumhuriyet Lisesi ve Zübeyde Hanım Kız Teknik ve Meslek Lisesi pilot okul olarak belirlenmiştir.

 

Merkez ilçe protokol imza töreninin ardından merkeze bağlı beldelerin belediye başkanları ile birlikte beldelerimiz için protokol metinleri imzalanmıştır. Beldelerimizden ise Dalama, Umurlu, Tepecik, Ovaeymir ve Çeştepe’de bulunan okullarımızda proje pilot okulu olarak uygulamalara başlanacaktır.

 

Programa ayrıca ilçe kaymakamları, ilçelerimizin millî eğitim müdürleri, ilçe belediye başkanlarından bazıları ile merkeze bağlı beldelerin belediye başkanları, muhtarlar, merkez ilçe okul müdürleri, merkeze bağlı okul/kurum müdürleri ve okul- aile birliği başkanları katılmıştır.

 

 Yayın:04.07.2012 - Güncelleme:04.07.2012 - 15:19 - Görüntülenme:986