AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜRKÇE SÖZ VARLIĞI PROJESİNİN UYGULANACAĞI 26 İLDEN BİRİSİ DE AYDIN...

Bakanlığımız tarafından yürütülmekte olan Türkçe Söz Varlığı Projesi (TSVP)'nin uygulanacağı 26 ilden birisi de Aydın oldu.
TÜRKÇE SÖZ VARLIĞI PROJESİNİN UYGULANACAĞI 26 İLDEN BİRİSİ DE AYDIN...

Bakanlığımız Talim ve  Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından yürütülen Türkçe Söz Varlığı Projesi'nin ilimiz okullarında uygulama süreci ile ilgili olarak İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah OKUMUŞ ve Ar-Ge Biriminden sorumlu Müdür Yardımcımız Sayın Gülfidan KENDİRLİOĞLU, TSVP Aydın İl Koordinatörü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Nigar İpek EĞİLMEZ ile görüşerek; Bakanlığımızın ilimiz genelinde örneklem olarak  seçeceği okullarda projenin sağlıklı olarak uygulanması için yol haritasını değerlendirdiler.

Sayın Bakanımızın bizzat takip ettiği Türkçe Söz Varlığı Projesi (TSVP) ile öğrencilerin yazılı söz varlığı üzerinde derlem çalışması yapılacak ve sıklık listeleri oluşturulacaktır.

      Bahse konu olan proje ile 2. Sınıftan 12. Sınıfa kadar öğrencilerin yazılı dile dayalı olarak kullandıkları sözcüklerin belirlenmesi ve sınıflandırılması, sıklık listelerinin oluşturulması ile yapay zekâ uygulamaları aracılığıyla dilbilimsel çözümlemeleri hedeflenmektedir.

18-02-2020

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.