AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah OKUMUŞ'un 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah OKUMUŞ'un 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı

Çanakkale Savaşı, tarihi saysızız şanlı zafer ve destanlarla dolu bir medeniyetin bundan 107 yıl önce iman dolu yüreklerden yükselen millî ruh, tertemiz vicdan, bin yıllık kucaklaşma ve kaynaşma ile istiklal bayrağını yere düşürmemek için gerçekleştirdiği varoluş destanının ruha bürünmüş halidir. Çanakkale ruhu, aziz milletimizin ecdadından emanet aldığı bağımsızlık gayret ve azmini gelecek nesillere daha güçlü şekilde teslim edeceği kutsal bir değerdir.

Yedi düvele meydan okuyan, dönemin en modern ordularını dize getiren, tarihin akışını değiştiren ecdadımızın yazdığı şanlı Çanakkale ZaferiTürkiye Cumhuriyeti'nin adeta önsözü olmuştur. Çanakkale'de, şehitlerimizin emaneti olan kutsal vatanımızın ebediyete kadar var olacağına, mensubu bulunduğumuz kutlu milletimizin sonsuza kadar bir ve bütün halinde yaşayacağına dair bir mühür vurulmuştur.

            Gelibolu'nun tepelerinde, Conkbayırı'nda, Seddülbahir'de, Kocaçimen'de, Arıburnu'nda; siperlerde hala canlı duran ve yeni nesillere aktarılması gereken bir ruhun maneviyatı saplanıyor yüreğimize. Gökten atılarak her yere saçılan zehirli çiviler ayaklarımıza batıyor. Siperlerde ırkı, dili, coğrafyası farklı kardeşlerin, omuz omuza vererek, birlikte ettiği dualar kulaklarımızda yankılanıyor. Ne de güzel ifade etmiş Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY:

            "Âsım' ın nesli... Diyordum ya... Nesilmiş gerçek;

            İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek."

            O asımlar ki mukaddes değerleri için giriştiği mücadeleyi kardeşliğin, dayanışmanın, muhabbetin, birliğin ve beraberliğin en çarpıcı örneklerini tüm dünyaya göstererek en zor şartlarda bile zafere taşımıştır. Bastığı toprakları canından daha değerli gören ecdadımızın bizlere miras bıraktığı işte bu ruh bizi aynı ülkede, aynı vatan topraklarında, aynı iman rehberinde, aynı irfanda buluşturmaya devam ediyor.

Çanakkale şehitlerinin torunları olarak bizlere düşen en büyük sorumluluk, kahraman ecdadımızın bizlere mirası bu vatana layıkıyla sahip çıkmak için, Çanakkale Savaşlarındaki ruhu, heyecanı, azmi, kararlılığı bugün de kalbimizde hissetmek ve bundan sonraki nesillere hakkıyla aktarabilmektir.

Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Zaferi'nin 107. yıldönümünü kutluyor, hüzün,cesaret, fedakârlık ve kucaklaşma timsali olan 18 Mart Şehitler Günü'nde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu toprakları bize mukaddes bir vatan olarak emanet eden Çanakkale'de şehit olan Mehmetçiklerimize ve muhterem ecdadımıza Allah'tan rahmet diliyor, vatan ve millet uğruna emek vermiş, mücadele etmiş, gazi olmuş kahramanlarımıza uzun ömürler diliyorum.

            Ruhları şad, mekânları cennet olsun.

Seyfullah OKUMUŞ

İl Milli Eğitim Müdürü

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.