AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah OKUMUŞ 'un Kütüphaneler Haftası Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah OKUMUŞ, ilk olarak 1964 yılının 23-29 Kasım günlerinde kutlanmaya başlanan ve her yıl Mart ayının son haftası kutlanan Kütüphaneler Haftası nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.
İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah OKUMUŞ 'un Kütüphaneler Haftası Mesajı

Kütüphaneler, Türk Tarihinin en eski ve geleneksel kurumlarından biridir. Tarihimizde 1678 yılında Köprülü Fazıl Ahmet Paşa tarafından İstanbul'da kurulan "Köprülü Kütüphanesi" devlet eliyle ilk kurulan kütüphanemiz iken, 1920 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti'nin kurulmasından sonra Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bir "Kültür Dairesi" oluşturulmuş ve kütüphaneler bu daireye bağlanmıştır. Günümüzde ise Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi, 134 farklı dilde 4 milyondan fazla kitap koleksiyonu ve 120 milyon makale ve raporla Türkiye'nin  en büyük kütüphanesi olarak halkımıza hizmet vermektedir. 

 

Karanlıkları aydınlatan, her yaştan bireyler için ruhumuzda yeni ufuklar açan ve kişilik gelişimine katkı sağlayan kitaplar; tarihin her döneminde insanoğlunun en önemli kılavuzu olduğu gibi günümüzde de bu anlamda hayatta başarılı olmanın önde gelen koşullarından biri konumundadır. Gelişen teknoloji ve dijital dünyanın amansız ilerleyişi ile yarışmak zorunda kalan kitaplar bugün her ne koşulda olursa olsun çocuklarımız için başarıya giden yolda yanlarına alabilecekleri ve kendilerine kılavuz edinebilecekleri tarihi bir kültür birikimidir. Dolayısıyla kütüphanelerimiz de bu açıdan büyük bir önem taşımaktadır.

 

Bu anlamda Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından başlatılarak Türkiye genelinde uygulamaya konan "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesi kapsamında 2021 yılı sonu itibariyle 303 okulumuza kütüphane ve kitaplık kazandırılmış, ilimiz genelinde ise kütüphanesiz okul ve kurumumuz kalmayarak kütüphanelerimiz öğrencilerimizin ve halkımızın hizmetine sunulmuştur.

 

Sadece bu hafta değil, insanlığın en eski ve kadim dostu kitaplar ve onların evi olan kütüphaneler çocuklarımızın, gençlerimizin neşesiyle raflarında hayat bulmalı; gencimizden yaşlısına hepimiz tarihin en eski dostu olan kitaplara vefa borcumuzu ödemeliyiz.

 

Bu vesile ile bu anlamlı haftanın kitap okuma alışkanlığını, bilgiye ve öğrenmeye olan ilgiyi artırmasını diliyor, okuma sevgimizin hiç eksilmemesi dileği ile Kütüphaneler Haftasını kutluyorum.

 

Seyfullah OKUMUŞ

İl Milli Eğitim Müdürü

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.