AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz Sayın OKUMUŞ'un 7 Eylül Aydın'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu Günü Kutlama Mesajı

İl Müdürümüz Sayın OKUMUŞ'un 7 Eylül Aydın'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu Günü Kutlama Mesajı

Devletimiz, savaşların ve bu savaşlardan doğan antlaşmaların ağır hükümlerinin travması altında sendelerken; milletimiz, yurdumuzun dört bir yanının işgal edilmesine sessiz kalmamış, teslim olmamıştır.

Zor zamanlarda ortaya çıkan milletimizin bu baskın karakteri Aydın'ımızın şahsında hayat bulmuştur. İşgallerin ardından başlayan istiklâl davamızda, Aydın'ımız hadiseye el koymuş ve mücadelemizin ilk savunmalarını gerçekleştirmiştir.

Efelerimizin başarısı tüm yurda şuur ve cesaret kazandırmıştır.

27 Mayıs 1919'da işgal edildikten sonra 30 Haziran 1919'da efeler tarafından kurtarılan Aydın'ımız, 5 Temmuz 1919'da yeniden işgal edilmiş ve 7 Eylül 1922 yılında silahlı kuvvetlerimiz tarafından tamamen kurtarılmıştır. "Gazi şehrimiz" bu nedenle Kurtuluş Savaşı'nda iki kez kurtarılan tek şehir olma özelliği taşımaktadır.

         Aydın'ımızın savunmasında milletimize cesaret veren Yörük Ali Efe, Demirci Mehmet Efe, Mestan Efe, Emir Ayşe Efe, Danişmentli İsmail Efe, Sökeli Cafer Efe'nin şahsında mücadeleye destek olan tüm hemşerilerim ile silahlı kuvvetlerimizin isimsiz kahramanlarını, şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum.

Ruhları şad olsun?

 

                                                                                                 Seyfullah OKUMUŞ   

                                                                                               İl Milli Eğitim Müdürü

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.