AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz Sayın Seyfullah Okumuş'un 7 Eylül Aydın'ın Kurtuluşu Mesajı

İl Müdürümüz Sayın Seyfullah Okumuş'un 7 Eylül Aydın'ın Kurtuluşu Mesajı

Vermiş olduğu destansı mücadele ile bu cennet vatan topraklarımızın kurtuluş mücadelesine öncü olan;  Milli Mücadele meşalesinin ilk alevlendiği, efeler diyarı Aydın'ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümünü kutlamanın mutluluğu, gururu ve heyecanı içerisindeyiz.

Milli Mücadele, Anadolu'nun her karış toprağına Yüce Milletimizin mübarek kanı ve tertemiz alın teri akıtılarak tarihe yazılmış bir kahramanlık destanıdır. Tarihin bu eşsiz destanının en önemli bölümlerinden birini de güzide ilimiz Aydın'da verilen kurtuluş mücadelesi teşkil etmektedir.

Aydın'ın 27 Mayıs 1919'da Yunanlılar tarafından işgal edilmesinin ardından yediden yetmişe Aydın  halkı; yurt savunmasında ve düşman işgalinin kırılmasında her türlü fedakârlığı göze alarak, birlik ve beraberlik içerisinde canları pahasına mücadele vermişlerdir.

Aydın'ın kurtuluşu, bağımsızlık aşkının; hava, ekmek ve sudan daha kıymetli olduğunun tarihe kayıt düşüldüğü destanın adıdır. Efelerin ve efe ruhlu Aydın halkının başı dik, alnı açık Hak'ka yürüyüşüdür. Aydın'ın kurtuluşu, toprağı vatan yapan iradenin, toprakta filizlenişi; bir milletin yeniden varoluşunun eşsiz bir örneğidir. Bu anlamda 7 Eylül gururla ve inançla kutlamamız gereken müstesna bir gündür.

Ecdadımızın tarihe yazdığı bu kahramanlık destanını gençlerimizin beyinlerine tarihimizin en büyük derslerinden birisi olarak nakşetmeliyiz. Aydın ilimiz ve ilçelerinin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümünde bu mücadele ruhunu yeniden her alanda canlandırmalıyız. Yaşadığımız tarihi süreçlerden ders alarak gençliğimize mücadele ruhu aşılamalı ve Memleketimizi, Mustafa Kemal Atatürk'ün hedef gösterdiği yüksek medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle Efeler diyarı Aydın'ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümünü canı gönülden kutluyor; başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu cennet vatanımızın savunmasında ve düşman işgalinin kırılmasında her türlü fedakârlığı göze alarak Devletimizin bekası, milletimizin birlik ve beraberliği, özgürlük ve bağımsızlığımız için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi  rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.

 

Seyfullah OKUMUŞ

Aydın İl Milli Eğitim Müdürü

 

 

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.