AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

1. Uluslararası Multidisipliner Dijital Bağımlılık Kongremiz Sonuç Bildirgesinin Kamuoyu İle Paylaşılmasıyla Sona Erdi…

1.	Uluslararası Multidisipliner Dijital Bağımlılık Kongremiz Sonuç Bildirgesinin Kamuoyu İle Paylaşılmasıyla Sona Erdi…

 

 

 İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Dijital Bağımlılık Derneği DİBAMDER işbirliği ile 14-15-16.Kasım.2018 tarihlerinde ilimiz Kuşadası Güvercinada Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli’ nde düzenlediğimiz 1.Uluslararası Multidisipliner Dijital Bağımsızlık Kongresi, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Bilal Yılmaz ÇANDIROĞLU ve DİBAMDER Başkanı Syaın Doç.Dr. Tuncay DİLGİ tarafından, kongre sonuç bildirgesinin kamuoyu ve basın mensuplarıyla paylaşılmasının ardından sona erdi.

 

Akademik çalışmalarımız eşliğinde saha çalışmaları ve halkla iç içe verilen seminerler ve elde edilen bilgiler doğrultusunda ivedi ihtiyaç olduğu hissedilen ve çocuklarda, ailelerde normal davranış biçiminin ötesine geçerek kullanım bozukluğu ve dijital nesnelerin adeta yan etkisi şeklinde nitelendirilen etkileşimlerin bir sorunsala dönüştüğünü görerek gerçekleşen bu kongreye uluslararası bir kimlik kazandırmak amacıyla dünyanın birçok ülkesinden akademisyen, bilim adamları ve eğitimciler katılmıştır.

Bu kongre sosyoloji, psikoloji, tıp, hukuk, eğitim, kültür ve burada ifade edilmeyen birçok disiplin alanının bir araya gelerek çoklu çözüm hazırlandığı ve özellikle radyasyon onkolojisi olmak üzere cerrahi yaklaşımlar da dahil birçok alanda uzmanın, dijital yaşamın tehlikelerine ilişkin bilimsel sunularını gerçekleştirdiği bir ortam olmuştur.

 

Tüm katılımcıların kendi alanlarıyla ilgili çalışmalarını bilimsel bir hakem eşliğinde değerlendirmesiyle başlayan süreç akabinde akademik uzmanların katıldığı ve 2 oturum halinde gerçekleşen panel, bilimsel çalışmaların sunulduğu 4 paralel oturum ve sonrasında 2 aşamada gerçekleşen çalıştay eşliğinde yaklaşık 1500 eğitimci ve akademisyenin katıldığı platformlarda ortaya çıkan sonuçlar;

a.      Çocuklara ilişkin sonuçlar

b.      Ailelere ilişkin sonuçlar

c.       Eğitmenlere ilişkin sonuçlar

d.      İlgili Bakanlıklara ilişkin sonuçlar

e.      Diğer kurum ve kuruluşlara ilişkin sonuçlar şeklinde gruplandırılmıştır.

 

Elde edilen sonuçlara ilişkin çözüm önerileri; psiko-sosyal, eğitimsel, ailelere yönelik, ilgili bakanlıklara yönelik ve diğer kurumlara yönelik çözüm önerileri başlıkları altında geliştirilerek raporlandırılmıştır.

Yapılan kamuoyu açıklamasında ayrıca kongre sonuçlarının kitaplaştırılacağı da belirtilmiştir.

16-11-201816-11-201816-11-201816-11-201816-11-201816-11-2018

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.