AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aile Okulu Eğitimlerimiz 17 İlçede Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Aile Okulu Eğitimlerimiz 17 İlçede Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine ERDOĞAN Hanımefendi'nin himayelerinde, Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından "Mutlu Aile, Mutlu Çocuk" hedefiyle başlatılan "Aile Okulu Projesi" Türkiye genelinde 81 ilde 1052 eğitimci öğretmen tarafından verilen "Aile Eğitimleri" ile devam ediyor.

Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü'müze bağlı il genelindeki tüm Halk Eğitimi Merkezleri bünyesinde, Bakanlığımız tarafından proje kapsamında eğitici eğitimi alan öğretmenlerimiz; açılan kurslara katılan öğrenci velileri ile bir araya gelerek Aile Eğitimleri' ne tüm hızıyla devam ediyor. Toplumun temeli olan aileyi güçlendirmek için başlatılan Aile Okulu projesi kapsamında kurslarda; aile içi iletişim, çatışma ve stres yönetimi, bilinçli ve güvenli teknoloji kullanımı, bağımlılıkla mücadele, sosyal duygusal beceri gelişimi, akran ilişkileri, ahlaki gelişim, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitelerden oluşan 8 ana başlıkta velilere dönük eğitimler verilmektedir.

Covid-19 salgınının günlük yaşam tarzını değiştirmesi sonucu artan kaygı, öğrencilerin okuldan uzak kalmaları sonucunda, sosyal ve duygusal gelişimin yavaşlaması gibi başlıca sorunların yanı sıra aile bireylerinin evde televizyon, bilgisayar, telefon ve internette geçirdikleri sürenin artması, aile içi muhabbet ve sorumluluğun azalmasının önüne geçebilmek için öğretmen, veli ve öğrenci işbirliği ile birlikte çalışmayı hedefleyen proje eğitimlere katılan ailelerin ilgisini çekiyor.

Aile Eğitimi kurs programına devam eden öğrenci velilerimizden alınan geri dönüşler ise aslında geleneksel, çekirdek aile sistemimizde var olan değerlerimiz ve anne-babaların çocuklarıyla birlikte geçirdikleri kaliteli zaman dilimlerinin önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Aile Eğitimi Kurslarına Efeler İlçesi Halk Eğitimi Merkezi'nde katılan öğrenci velisi ev hanımı Çiğdem ARDA, eşiyle birlikte aldıkları eğitimler sonucunda çocuğunun duygularının farkında olmayı öğrendiklerini, bu eğitimler sayesinde doğru bildikleri yanlışları düzelttiklerini ve anne-baba olarak onunla kaliteli ve verimli bir şekilde birlikte olmayı öğrendiklerini ifade etti. Yine kursiyerlerden Şamil Ateş, anne-baba olarak özellikle akşamları çocukları ile birlikte oldukları kısa zaman dilimi içerisinde televizyon ve internetten uzak bir şekilde ailece birlikte neler yapabileceklerini, çocuklarının yaş dönemlerine ait özelliklerini gözeterek onlarla nasıl iletişim kurmaları gerektiğini öğrenmeleri açısından bu eğitimlerin çok önemli ve yararlı olduğunu ifade etti.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah OKUMUŞ, toplumun temelini oluşturan aile kurumunun güçlendirilmesini hedefleyen proje kapsamında Aydın'daki 17 İlçe Halk Eğitimi Merkezleri'nin bu anlamda öğrenci velilerimize ve ailelere ulaşarak açtıkları aile eğitimi kurslarıyla özellikle aile içi iletişim, kültürel ve manevi değerlerimizin korunması, ahlaki değerler gibi ana başlıkların, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın yetiştikleri ilk basamak olan aileleri ve anne babalarımızın farkındalıkları açısından çok önemli olduğunu kaydederek, kurslarımıza yoğun ilgi gösteren tüm ailelere ve emeği geçen öğretmenlerimize teşekkür etti.

"Mutlu Aile, Mutlu Çocuk" ilkesiyle Bakanlığımızın talimatlarıyla Müdürlüğümüzce uygulanan "Aile Okulu Projesi" il genelinde anne-babalar ile buluşmaya devam ediyor...

 17-12-202217-12-202217-12-202217-12-202217-12-202217-12-202217-12-202217-12-202217-12-202217-12-202217-12-2022

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.