AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

AYDIN FEN LİSESİ ÖĞRENCİMİZ FİZİK ALANINDAKİ BAŞARISIYLA STANFORD ÜNİVERSİTESİNE TAM BURSLU KABUL EDİLDİ

Aydın Fen Lisesi 11. sınıf öğrencimiz Umut Kaan EREN, Amerika'daki üniversitelere başvurularda bulundu. Gerekli sınavlardan geçti, kendini anlatan yazılar yazdı, başarılarını Amerika'daki üniversiteler ile paylaştı. Bu gayretlerinin sonucunda  eğitimi için, Amerika'nın California Eyaletindeki Stanford Üniversitesinden %100 burslu olarak kabul edildi.
AYDIN FEN LİSESİ ÖĞRENCİMİZ FİZİK ALANINDAKİ BAŞARISIYLA STANFORD ÜNİVERSİTESİNE TAM BURSLU KABUL EDİLDİ

Umut Kaan, 10.sınıfta Amerikan Hükümetinin bursu ile Kennedy Lugar Youth Exchange and Study (KL'YES) değişim programları ile eğitim öğretimine bir sene Amerika'nın Michigan Eyaletinin küçük bir kasabası olan Almont'ta devam etti. Almont Lisesinde 10. sınıfı tamamladı. Amerika'daki değişim senesinde Türk kültürünü tanıtmak için birçok etkinlik düzenledi, sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. Okulunun robotik takımında yarışmalara katıldı. Amerika Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından 100 saati aşkın gönüllülük hizmetinden dolayı başarı belgesi kazandı. Amerika' daki bir senelik eğitimin ardından Türkiye'ye dönüp denklik aldı ve Aydın Fen Lisesinde 11. sınıf öğrencisi olarak eğitimine kaldığı yerden devam etti.

 

11.sınıfta bir arkadaşı ile hazırladığı "Yapay Zekâ Uygulamalarından Derin Öğrenme Tekniği ile Hasat Sonrası Kuru İncirin Kalite Sınıflandırılması" adlı yazılım projesi ile 51.Tübitak Liselerarası Araştırma Projeleri yarışmasına katıldı. Ege Bölge birinciliğinin ardından Türkiye finalleri için Ankara'ya davet edildi ve projeleri Türkiye Birinciliğini kazandı. Aydın Fen Lisesinde TEDx kulübünün yürütücülüğünü yaptı. Karantina süresince lise öğrencilerinin motivasyonlarını yüksek tutması için arkadaşları ile birlikte Sosyal Uzaklaşma Projesini hayata geçirdiler. Geçtiğimiz yaz Koç Üniversitesi Lise Öğrencileri Yaz Araştırma Programından davet aldı ve Koç Üniversitesi Biyomedikal Mikro Cihazlar Laboratuvarında bir ay süresince araştırma yaptı. Bu süreçte bir ayndan Amerika'daki üniversitelere başvurularını yaptı. Gerekli sınavlardan geçti, kendini anlatan yazılar yazdı, başarılarını ve çalışmalarını Amerika'daki üniversiteler ile paylaştı. Amerika'nın California Eyaletindeki Stanford Üniversitesinden %100 burslu olarak kabul edildi.

 

Ülkemiz ve insanlık adına yürüteceği hayırlı çalışmalarında öğrencimizin başarılarının devamını diliyoruz.

 

Gurur duyduk.

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.