AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aydın Matematik Seferberliğine "Mini Mini Matematik" ve "Ortaokullar Arası Matematik Oyunları" Projeleri İle Başladı

Aydın Matematik Seferberliğine

Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından 2022-2023 Eğitim Öğretim yılında okul öncesi öğrencilerinin matematik becerilerinin geliştirilmesi amacıyla "Mini Mini Matematik" projesi başlatılmıştır. Proje ile okul öncesinde matematiği günlük yaşam becerilerine uyarlayarak kolaylaştırmak için "Her Yerde Matematik" anlayışı ile tematik matematik etkinlikleri gerçekleştirilmektedir. Proje etkinlikleri, Bakanlığımızın uygulamaya koyduğu "Matematik Seferberliği" kapsamında yürütülmektedir. Proje kapsamında gerçekleştirilen Alışverişte Matematik, Sanatla Matematik, Masallarla Matematik, Mutfakta Matematik ve Doğada Matematik temalarındaki etkinlikler ile matematiğin yaşamın bir parçası olduğu vurgulanarak öğrencilerin matematiğe karşı olumlu tutum geliştirmeleri hedeflenmektedir.

Projenin uygulandığı İncirliova İlçemiz Acarlar Anaokulu'nda "Alışverişte Matematik" basamağı kapsamında temsili kurulan Pazar tezgâhlarında 869 uzantılı Türk Malı barkod kodu ürünlerin üzerine yapıştırılarak, öğrencilerimizde hem günlük yaşamda kullanıma ilişkin farkındalık oluşturuldu hem de temsili paralar ile çocukların alışveriş ortamında basit toplama çıkarma yapmalarına imkân tanındı. Böylece öğrenciler eğlenerek, yaparak, yaşayarak soyut bir bilim olan matematik ile ilgili eğlenceli ve somut bir uygulama yaptılar.

Bakanlığımız Matematik Seferberliği kapsamında uygulamaya konan bir diğer örnek çalışma ise Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulamaya konan "1.Efeler Ortaokullar Arası Matematik Oyunları" oldu. Matematiğin yaşam ile bağını ortaya koymak, temel bilgiyi beceriye çevirmek, çözüm üretme ve zamanı iyi kullanarak bilimsel düşünme sistemlerini geliştirmek ayrıca öğrencilerimize grup ile çalışmanın önemini vurgulamak amacı ile uygulamaya başlanan projenin her eğitim-öğretim yılında devam etmesi hedefleniyor.

Bakanlığımız tarafından başlatılan Matematik Seferberliğinin en başarılı örneklerinden biri Aydın'ın Çulhan Köyünde bulunan Ali Kuşçu Matematik Evi ve Köy Yaşam Merkezi'dir. Bu Merkezde öğrencilerin günlük hayatta karşılaşacakları problemlere çözüm bulacağı ve ilgi alanlarına göre atölyelerde etkinlikler gerçekleştirebileceği alanlar mevcuttur. Matematiğin sanat, spor, felsefe gibi daha birçok dalla buluşmasını sağlayan etkinliklerle çocuklarımızın geleceği için sağlam adımlar atılmaktadır.

 

 Projelerimizin uygulanmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.

02-01-202302-01-202302-01-202302-01-202302-01-202302-01-202302-01-2023

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.