AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aydın'da 18 Mart Şehitleri Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107. Yıl Dönümü Nedeniyle Anma Programı Düzenlendi

Aydın'da 18 Mart Şehitleri Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107. Yıldönümü nedeniyle anma programı düzenlendi
Aydın'da 18 Mart Şehitleri Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107. Yıl Dönümü Nedeniyle Anma Programı Düzenlendi

            Aydın'daki anma programı sabah saatlerinde Tellidede Şehitliği'nde, Aydın Valiliği, Garnizon Komutanlığı, Büyükşehir Belediyesi, Şehit Aileleri ve Gazileri Dayanışma Derneği, Şehit Aileleri ve Malul Gazileri Yardımlaşma Derneği tarafından şehitliğe çelenk sunulması ile başlayan törende Saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Çelenk sunma törenine Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah OKUMUŞ, protokol üyeleri ve vatandaşlarımız katıldı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Üsteğmen Mustafa Okan Kocabaş; "107 yıl önce bugün 18 Mart 1915'te Çanakkale Boğazı'nın denizlerden geçilemeyeceğinin tüm dünyaya gösterildiği Çanakkale Deniz Zaferi'nin ilan edildiği gündür. Tüm yokluk ve imkansızlıklara rağmen milletimizin kahraman evlatlarının şehitlik şehadeti ve gaziliği pahasına kazanılan bu zafer, İstiklal Harbimizin nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti'ne giden bu yolda çok önemli bir kilometre taşı olmuştur. Çanakkale Zaferi, yiğit ve kahraman Mehmetçiğin tarih sahnesine çıkan, ebedi başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte yazdığı bir destandır. Aziz şehitlerimiz yattıkları yerde şunu hissetmelidirler ki, ülkemizin birliğine göz diken düşmanlarımızı ve terör örgütlerinin kutsal vatan topraklarına yönelik tüm tehditleri dün olduğu gibi bugün de Türk Milleti ve onun bağrından çıkmış Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bertaraf edilecektir. Kahraman şehitlerimiz, manevi varlığınızdan aldığımız güçle, vatanımıza yönelik her türlü tehdide karşı, her şart altında üzerimize düşen görevi yapacak ve size layık olmaya çalışacağız. Kutsal emanetiniz olan Türk vatanı ilelebet hür kalacaktır" dedi.

"Aynı kararlılıkla muhafaza edilecektir"

            Şehitlik defterini imzalayan Vali Sayın Hüseyin Aksoy, şehitlik defterine, "Mukaddes kanlarınızla suladığınız bu toprakları, kutlu bir vatan olarak bizlere miras bırakan, siz aziz şehitlerimize en derin minnet, şükran ve tazim hislerimizi arz etmek için bir kez daha huzurunuza geldik. Malazgirt'te başlayıp Çanakkale ile devam eden ve Kurtuluş Savaşı ile nihayete eren şanlı destanımız göstermiştir ki, Türk Milleti inanç, cesaret, mertlik ve yiğitlik abidesidir. Yüce milletimiz, vatanımızın yılmaz bekçisi olduğunu Sarıkamış'tan Gelibolu'ya, Karadeniz'den Akdeniz'e kadar Anadolu coğrafyasına ilahi bir mühür gibi nakış nakış işlemiştir. Bütün dünya bilmelidir ki, şehitlerimizin 'bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğruna ölen varsa vatandır' anlayışıyla bedenlerini feda ettikleri kutsal vatan toprakları, son nefer, son nefes ve son damla kana kadar aynı cesaret ve kararlılıkla muhafaza edilecektir. Ruhlarınız şad olsun" notunu düştü. Konuşmaların ardından şehitler için dua edilirken Vali Sayın Hüseyin Aksoy beraberindeki protokol üyeleri ile birlikte şehitliklere karanfil bıraktı.

            Vali Aksoy ve protokol üyeleri, Tellidede'deki programdan sonra Kemer Mezarlığı Şehitliği, Yedieylül Şehitler Abidesi ve Çanakkale Şehitliği Anıtı'nı ziyaret ederek karanfil bıraktılar. Daha sonra Aydın Şehit Aileleri ve Gaziler Dayanışma Derneği? ve Aydın Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Yardımlaşma Derneği'ni ziyaret ettiler. Burada Vali Aksoy tarafından dernek şeref defterleri imzalandı. Son olarak Vali Sayın Hüseyin Aksoy ve protokol üyeleri, Efeler İlçesi Mesudiye Mahallesinde ikamet eden Şehit Jandarma Er Aydemir Şahin'in ailesini evinde ziyaret etti.

 

18-03-202218-03-202218-03-202218-03-202218-03-2022

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.