AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Bilal Yılmaz ÇANDIROĞLU’nun 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Bilal Yılmaz ÇANDIROĞLU’nun         24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

 

 

Çok kıymetli Meslektaşlarım ….

Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Bakanlar Kurulunca 24 Kasım 1928’de “Başöğretmenlik” ünvanının verildiği, Türk Öğretmeninin şeref ve haysiyet günüdür.

Vatanı için elinde kalemiyle cehaletle savaşan, geleceğimizi inşa edecek çocuklarımızı yetiştirmek için Peygamberlik mesleği olan öğretmenliğe gönül vermiş tüm eğitimcilerimizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

“Öğretmenim sana selam gönülden

Ver öpeyim o mübarek elinden.

Şunu arz edeyim derûni dilden,

Tarifi imkânsız hâldir öğretmen.”

 

Şairin dizelerinde söylediği gibi “öğretmenlik”, bu ülkeye ve yeni nesillere adanmış bir hayatı ifade etmektedir. Bu kutsal mesleğin temsilcileri olan sizler değeri hiçbir şeyle ölçülemeyecek kadar büyük fedakârlığın timsalisiniz. Genç beyinleri nakış nakış işleyen, hayata hazırlayan, hem eğiten hem de öğreten ve aynı zamanda onlar için en önemli rol model olan siz öğretmenlerimizin; bir anlamda geleceğimizin teminatı genç nesilleri şekillendirmedeki rolünüz hiçbir zaman küçümsenemez.

Öyle bir meslektir ki “öğretmenlik”; bizleri öğretmen yapan öncelikle insan sevgimizdir. Ardından vatanımızı ve milletimizi severiz. Öylesine severiz ki Anadolu’nun her köşesine dağ-taş demeden cehalete ışık olmaya gideriz. Kalbimizde merhamet duygularıyla öğrencimizin başını okşar, yeri geldiğinde anne-baba oluruz.

Geleceğe dair yeşerecek her umudun ışığı ve milletimizin bekasını yükseltecek beşeri gücünün mimarı olan sizlerin, taşıdığı sorumluluğun bilincinde; azim, emek ve özveri ile elinizdeki meşaleyi hiç söndürmeden yolunuza devam edeceğinize olan inancım tamdır. Sizlerin bu idealler çerçevesinde yaptığı tüm çalışmaların her zaman yanındayım.

Sevgili Peygamberimizin “Allah’ın kendisine verdiği ilimle yerli yerince hükmeden ve onu başkalarına da öğreten kimseye gıpta edilir” müjdesiyle tarif ettiği siz eğitimcilerin, senenin sadece bir günün de değil; ektiğiniz umut tohumları ve yetiştirdiğiniz genç fidanlarla bir ömür boyu anılacağınızı ve yâd edileceğinizi düşünüyorum.

Bu vesile ile tüm eğitimcilerimizin Öğretmenler Gününü en kalbi duygularımla kutlarken, ebediyete intikal eden ve vatanın her köşesinde görev başında şehit düşen tüm öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

 

Bilal Yılmaz ÇANDIROĞLU

İl Milli Eğitim Müdürü

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.