AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aydın Fen Lisesi Öğrencilerimiz TÜBİTAK Türkiye Finallerinden Derecelerle Döndüler

53. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finallerinde Aydın Fen Lisesi öğrencilerimiz derecelerle döndüler...
Aydın Fen Lisesi Öğrencilerimiz TÜBİTAK Türkiye Finallerinden Derecelerle Döndüler

TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Türkiye Finallerinde Aydın Fen Lisesinden iki projemiz Türkiye İkincisi olurken bir projemiz de Teşvik ödülünü aldı.

1.      Coğrafya alanında Türkiye İkinciliği!

2.      Türk Dili ve Edebiyatı alanında Türkiye İkinciliği!

3.      Kimya alanında Teşvik ödülü!

 

Coğrafya alanında Türkiye İkinciliği

Danışman Öğretmenliklerini Emine TİRİÇ'in yaptığı öğrencilerimiz Uygar Ege Kocakır, Armanç Gedik ve Umut Barış Can "CBS ve Python Kullanılarak Görme Engelliler İçin Gezilecek Yerlerin 3d Haritasının Çıkarılması" adlı projeleriyle müzelerde görme engelli bireyler ile oluşturulan 3 D harita ile onların da müzeleri gezme imkanı verdikleri projeleriyle Coğrafya alanında 53. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finallerinde Türkiye ikincisi oldular.

 

Türk Dili ve Edebiyatı alanında Türkiye İkinciliği

53. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finallerinde bir diğer Türkiye İkinciliğini danışman öğretmenliklerini Emine Altınsoy'un yaptığı Aydın Fen Lisesi'nde öğrencilerimiz Berra Su Kuşgöz, Umut Çetinkaya ve Ramazan Berk Karataş'tan geldi. 11 ve 12.Sınıf öğrencilerinin yazım ve noktalamada yaşadıkları sıkıntıyı gidermeye dönük yazılım temelli çözüm önerisi: DİLYAZ adlı projelerinde TYT'ye hazırlanan öğrencilerin sıkıntı yaşadıkları konulardan biri olan Yazım kuralları, Noktalama işaretleri ve yazımı karıştırılan sözcüklerle ilgili bilimsel çalışma yaptılar.

 

Kimya alanında Teşvik ödülü

Danışman öğretmenliklerini Nilda Temelli'nin yaptığı Aydın Fen Lisesi öğrencilerimiz Ayşegül Ulusoy ve Eren Şahin ise "Selüloz Nanopartikül Uygulaması ile Kumaşlarda Bazı Fiziksel Ve Konfor Özelliklerindeki Değişimlerin İncelemesi" adlı nanoteknoteknolojiyi tekstil kumaşa uygulayarak kumaş özelliklerindeki değişimleri inceledikleri projeleriyle Kimya alanında Teşvik ödülü almaya hak kazandı.

 

Almış oldukları derecelerle 53. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finallerinde bizlere bu gururu ve sevinci yaşatan Aydın Fen Lisesi öğrencilerimizi ve danışman öğretmenlerimiz ile idarecilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

03-06-202203-06-202203-06-202203-06-202203-06-2022

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.