AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Bilal Yılmaz ÇANDIROĞLU’nun 12 Mart İstiklal Marşı’ nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Mesajı…

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Bilal Yılmaz ÇANDIROĞLU’nun 12 Mart İstiklal Marşı’ nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Mesajı…

 Milli birlik ve beraberlik idealimizin, vatan sevgimizin, vatan topraklarının her karışındaki aziz şehitlerimizin hatıralarıyla dolu ve gelecek nesillere bıraktığımız en şanlı emanet olan İstiklal Marşımızın kabulünün 97. yılını idrak ediyoruz. 

 İstiklal Marşı; tüm yokluk ve hıyanetlere rağmen direnen, mücadele eden, topyekûn bir ordu olarak düşmana karşı koyan Türk Milleti’ nin kükreyen sesidir. 

 Vatanımız için verdiğimiz Millî Mücadele’nin bütün ihtişamını gözler önüne seren, düşmanlarımıza vermiş olduğumuz mücadele azmiyle daha cepheye gelmeden yenileceklerinin haberini veren, her dizesinde yüce Türk Milleti’ nin yenilmez ve boyun eğmez gururunu ifade eden İstiklal Marşımız; bir dönüm noktasında ordumuza ve halkımıza manevi güç vermiş, savaşın en acı safhalarında herkese ümit aşılayarak damarlardaki kanı hızlandırmıştır.

 Ülkemizin ait olduğu coğrafyada düşmanlarıyla her yönden tehdit edildiği, aciz ve güçsüz hale düşürülmek istendiği şu günlerde İstiklal Marşımızın yazıldığı zamanlardaki birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğu açıktır. Türk Milleti olarak tarihimizden alacağımız dersle; vatanımıza sahip çıkan, bayrağının her damlasındaki asil kanla yurdun her köşesinde istiklalini koruyan, yabancı mihrakların değil kendi hedeflerinin savunucusu olan tertemiz bir gençlikle daima ayakta olacağız.

  İstiklal Marşımızı vatanına, bayrağına ve insan olmanın sorumluluğuna yakışır bir ömür sürerek yazan Mehmet Akif Ersoy’un;

“Âsım´ın nesli...diyordum ya...nesilmiş gerçek;

İşte çiğnetmedi nâmûsunu, çiğnetmeyecek.”  dizelerindeki “Asım’ın Nesli” çocuklarımız ise, bu onurlu duruşun en önemli temsilcileri ve emanetçileri olacaklardır.

  “Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli” diyen şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve bugün yaşadığımız vatanın her karışında emeği olan aziz şehitlerimizi şükran ve rahmetle anıyor ve Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın derken, Asım’ın Nesli tüm evlatlarımız için bayrağımıza, vatanımıza ve yüce Türk Milleti’ne  yakışır birer evlat olmaları temennisinde bulunuyorum.


Bilal Yılmaz ÇANDIROĞLU

İl Milli Eğitim Müdürü

 

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.