AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Bilal Yılmaz ÇANDIROĞLU’nun Engelliler Günü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Bilal Yılmaz ÇANDIROĞLU’nun  Engelliler Günü Mesajı

3 Aralık Günü, 1992 yılında Birleşmiş Milletler ’in aldığı bir kararla, “Dünya Engelliler Günü” olarak ilan edilmiştir.

Çağdaş dünyanın geldiği ileri noktada engelli vatandaşlarımıza; eğitim, istihdam, barınma, rehabilitasyon ve bakımının sağlanması, ailelerinin desteklenmesi, engellilerimizin üreten bireyler olarak kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri, yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve kolaylaştırılması en önemli hedeflerimiz arasında olmalıdır. Onların hayatlarını kolaylaştırmak; geleceğe umutla bakan, sosyalleşen, üreten mutlu bireyler olarak yaşamalarını sağlamak için atacağımız her adım toplumsal kalkınmamızın en güçlü göstergelerinden birini oluşturacaktır.

Bu minvalde eğitim camiası olarak bizler özellikle son yıllarda gerek her tür ve kademedeki okullarımız bünyesindeki özel eğitim sınıfları veya eğitim destek odaları gerekse özel eğitim uygulama ve iş eğitimi merkezlerimizle ve ayrıca kaynaştırma eğitimine tabi tuttuğumuz öğrencilerimizle, bizler için hepsinden “özel” olan bu çocuklarımız için devletimizin bu alanda seferber ettiği tüm imkânları kullanarak destek vermekte ve bu çocukları kendilerine yeten ayaklarının üzerine basabilen birer birey olarak topluma kazandırmaktayız. Bu çocuklarımızın zorlukların esiri olmadan, engellilerin ayrıştırılmamış, bütüncül ortamlarda diğer bireylerle eşit şekilde toplumsal yaşama katılabilmeleri, birbirimize duyduğumuz saygı ve sevgi ile bağlantılı olduğu kadar bir kenarda beklemeden yaşam mücadelelerine devam edebilmelerinin hepimizin gayretleri ile mümkün olacağı kanaatindeyim.

 

Bu duygu ve düşüncelerle Dünya Engelliler Günü’nde düzenlenen etkinliklerin, engelli vatandaşlarımızın sorunları hususunda toplumdaki duyarlılığı artırmasını diliyor, engelli vatandaşlarımızı saygı ve sevgiyle kucaklıyorum.

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.