AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın ÇANDIROĞLU’ nun Liselere Geçiş Sınavı Mesajı…

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın ÇANDIROĞLU’ nun Liselere Geçiş Sınavı Mesajı…

02. Haziran.2018 Cumartesi günü 8.Sınıf öğrencilerimizle, tüm Türkiye’ de aynı anda “Merkezi Sınavla Öğrenci Alacak Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Özel Program ve Proje Uygulayan Ortaöğretim Kurumları” na öğrenci seçmek amacıyla yapılacak “Merkezi Sınav” heyecanını yaşayacağız.

 

Merkezi Sınav; ilimiz genelinde 17 ilçemizdeki 38 okulumuzda, 10.977 öğrencimiz; 1260 öğretmenimizin refakati ile yapılacaktır. Türkiye saati ile 09.30 da başlayacak olan sınavın Birinci Bölümünde öğrencilerimiz 8’inci sınıf Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil, İkinci Bölümünde ise Matematik ve Fen Bilimleri’ nden toplamda 90 soru yanıtlayacaklardır.

 

Sevgili Öğrenciler,

Uzun süredir emek verdiğiniz bu sınavla yeni bir başlangıca adım atacaksınız. Şimdiye kadar yapmış olduğunuz tüm çalışmaları ve bilgi birikiminizi ortaya koyacak ve sınavdan başarıyla çıkacaksınız. Sınav kaygısını üzerinden atmış olmanız ve motivasyonunuzu en üst düzeyde tutmanız bilgi birikiminizle birlikte başarıyı da beraberinde getirecektir.  Fakat başarılarınızın tek göstergesi sınavlar değildir. Sizlerin milli ve manevi değerlere sahip, vatanına milletine faydalı bireyler olarak yetişmesi öncelikli temennimizdir. Bu vesile ile sizlere başarılar diliyor ve güvendiğimi belirtmek istiyorum.

 

Değerli Veliler ve Kıymetli Meslektaşlarım,

Öğrencilerimizin katılacakları Merkezi Sınav için sizler de çok büyük emek vererek onlara destek oldunuz. Bu sınavlar onlar için hayatlarında yeni bir başlangıç olsa da çocuklarımızın öğrenim hayatları için her şey demek değildir. Çocuklarımızın başarı için motive edilmelerine ve onlara güven duyulmasına her zamankinden çok daha fazla ihtiyaçları olduğu aşikârdır. Çocuklarımızın sadece akademik başarısıyla değerlendirilerek yeteneklerinin ve istidatlarının göz ardı edilmesi, onların kişilik gelişimlerinde ve önlerindeki uzun öğrenim hayatında telafisi olmayacak sonuçlar doğurabilir. Bu anlamda siz velilerimizin bilinçli birer birey olarak çocuklarımızın her zaman yanında olduğu inancındayım.

Bu süreçte okul-veli-öğretmen işbirliği ile öğrencilerimize destek olarak yetişmelerinde katkıda bulunduğunuz için siz velilerimize, sınavların huzurlu bir ortamda başarıyla geçmesi için emeği olan görevli tüm idareci, öğretmen ve personelimize teşekkür ediyorum.

 

                                                                                                            Bilal Yılmaz ÇANDIROĞLU

                                                                                                               İl Milli Eğitim Müdürü

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.