AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah Okumuş Ahilik Haftası Kutlama Programına Katıldı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah Okumuş Ahilik Haftası Kutlama Programına Katıldı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah Okumuş, Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY'un katılımıyla Aydın'da 34'üncüsü düzenlenen Ahilik Haftası Kutlama Programına katıldı

2021 yılının Ahi Evran-ı Veli'nin doğumunun 850. yılı olması sebebiyle UNESCO tarafından ve Cumhurbaşkanlığımızca yayınlanan genelge ile "Ahi Evran Yılı" olarak ilan edilmişti.

Bu kapsamda, Ahi Evran-ı Veli'yi anmak, Ahilik geleneğini yaşatmak ve gelecek kuşaklara tanıtmak amacıyla çelenk koyma töreni gerçekleştirildi.

Aydın Valiliği önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı'mızın okunmasıyla devam etti.

Ahilik geleneğinin yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasında büyük rol oynayan ve esnaf ile öğrenciler arasında köprü görevi gören müdürlüğümüz, 34'üncüsü düzenlenen Ahilik Haftası etkinliklerine Mesleki ve Teknik Liselerimizin öğrenci ve öğretmenleriyle birlikte katıldık.

Dürüstlük ve dayanışmayı sanatla birleştiren öğretinin adıdır  "Ahilik".

Ahilik geleneğinin asırlar boyunca yaşatılmasını ve kuşaktan kuşağa aktarılmasını sağlayan önemli şahsiyetlerin her dönem var olmuştur. Türk-İslam coğrafyasına yayılan Ahi şeyhleri bulundukları bölgelerde sosyal ve iktisadi hayatı düzenlemişler, daha sonraki yıllarda yardımlaşmayı ve paylaşmayı kendisine şiar edinmiş esnaflarımızın oluşturduğu teşkilatlar aracılığıyla Ahilik günümüze kadar ulaşmıştır.

Konuşmaların ardından "İlin Ahisi" seçilen Himmet Ünal'a 'İlin Ahisi' ödülünü veren Vali Aksoy tarafından Ünal'ın beline ŞED kuşağı bağlandı. "İlin Kalfası" seçilen Behzat Yıkılmaz'a, "İlin Çırağı" seçilen Mehmet Avcı'ya ve Efeler Mesleki Eğitim Merkezi'nin başarılı öğrencilerine ödülleri verildi.

13-09-202113-09-202113-09-202113-09-202113-09-202113-09-202113-09-2021

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.