AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah OKUMUŞ " Mevlana Haftası" Dolayısıyla Mesaj Yayımladı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah OKUMUŞ

Anadolu'nun ve dünyanın en önemli değerlerinden olan Mevlana Celaleddin Rumi'nin vuslata kavuşmasının her yıldönümünde çeşitli etkinliklerle Hz. Mevlana'yı anıyor ve onu anlamaya çalışıyoruz. Aslında gönül ve hoşgörü ikliminin en büyük mimarı Hz. Mevlana'yı anlamak demek bir nevi hayatı ve gönül dilini anlamak demektir.

"Mecnun değilim dost; ama çağırırsan çöllere gelirim. Sana yalan halde gelemem, toplarım özümü yalın halde gelirim. Kapıyı çaldığında kim o dersen; ben olmam kapında, sen olur gelirim. Sen, gel de yeter ki, yola yük olmam, yol olur gelirim." diyerek bizlere yol gösteren  Hz. Mevlana ayrıca "Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol" düsturuyla da insanlığı dürüstlüğe ve doğruluğa çağırarak  13. yüzyıldan günümüze hiç eskimeyen hayat felsefesi ile bütün dünyayı aydınlatmaya devam etmektedir.  

Hz. Mevlana, insanlığa doğru olmalarını ve iyilik yapmaları ile alçak gönüllü olmalarını öğütlemiştir. Sevgisizliğe, kötülüğe,  karşı İslami ve insani ilkeleri şiir, musiki ve sema içinde birleştirip dile getirmiş, etkisini yüz yıllarca sürdürmüş bir eğitimci, bir rehberdir.

Bu vesile ile büyük gönül insanı Hz. Mevlana'yı 748. vuslat yıl dönümünde rahmetle anıyor, hayat felsefesi ile öğütlerinin bizlere ışık tutarak gönüllerimize her zaman tesir edebilmesini temenni ediyorum.

 

Seyfullah OKUMUŞ

İl Milli Eğitim Müdürü

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.