AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah OKUMUŞ'un 12 Mart İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY'u Anma Günü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah OKUMUŞ'un 12 Mart İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY'u Anma Günü Mesajı

Bugün, millî şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un yüreğinden dizelere dökülüp can bulan İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi'miz tarafından kabulünün 101. yıl dönümünü idrak etmenin haklı gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

İstiklal Marşımız; tarih boyunca sayısız destanlar yazmış olan kahraman milletimizin, vatanımızın bağımsızlık ve hürriyeti için göstermiş olduğu büyük fedakârlığın timsali olmakla birlikte aynı zamanda Türk Milletinin vicdanının ortak sesidir. 12 Mart 1921'de, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde büyük bir heyecan ve alkışlarla "Millî Marş" olarak kabul edilen İstiklal Marşımız; Türk Milleti'nin bağımsızlığını haykıran, millî vakar ve haysiyetini yansıtan, bununla birlikte her dizesinde iman ve inançla yeniden dirilişini anlatan millî ruhun tercümanıdır.

İşgalci kuvvetlerin vatanımızın dört yanını sardığı amansız bir savaşın yorgunu iken tüm zorluk ve imkânsızlıklara rağmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğindeki kahraman ordumuzla birlikte kurtuluş mücadelesi veren aziz Türk Milleti; millî birlik ve beraberliğimizin sembolü ve ölümsüz bir destan olan İstiklal Marşımızı, Gazi Meclisimizde kabulünün ardından bağrına basarak bağımsızlığının ve manevi dirilişinin işareti olarak kabul etmiştir.

"Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!" diyen vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy, milli mücadele ruhunun ve İstiklal Marşı'mızın şairi olmakla birlikte maddi ve manevi hayatımız üzerinde derin tesirler icra etmiş, vatanseverliği ile bizlere örnek olmuş bir şahsiyettir. Merhum Mehmet Akif Ersoy, "Asım'ın nesli" derken; bilgi, irfan, fazilet ve imanla donanmış, karakterli, ahlaklı, kişilikli; vatanına ve kültürüne sahip çıkan, bunları yüceltmek için tüm imkânları seferber eden bir gençliği kast ederek bunun hayalini kurmuştur. Sevgili gençler, sizlerin bu faziletli emanetlere sahip çıkarak bir asırdan fazladır vatanımızın her köşesinde aziz Türk Milleti'nin bağrına bastığı istiklalimizin yegâne bekçileri olacağınıza can-ı yürekten inanıyorum.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "en sevdiğim mısraları" dediği ve asla unutulmamasını istediği "Hakkıdır hür yaşamış bayrağımın hürriyet, hakkıdır hakka tapan milletimin istiklâl" mısraları aziz Türk Milleti' nin en büyük düsturudur.

Bu vesile ile İstiklal Marşının Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından "Millî Marş" olarak kabul edilişinin 101.inci yıl dönümünde;  başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, kurtuluş savaşımızda şehit düşen tüm kahraman askerlerimizi ve millî şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u rahmet, şükran ve minnetle anıyorum. Ruhları şâd olsun.

Seyfullah OKUMUŞ

İl Milli Eğitim Müdürü

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.