AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah OKUMUŞ'un 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah OKUMUŞ, 24 Kasım Öğretmenler Günü Vesilesiyle Kutlama Mesajı Yayınladı
İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah OKUMUŞ'un 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mekteplerinin Başöğretmenliğini kabul etmesinin yıldönümünü, Öğretmenler Günü olarak kutladığımız bu anlamlı günde; şanlı bayrağımızın dalgalandığı her yerde vazifesini, fedakârca ve üstün gayretle yerine getiren tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü en içten dileklerimle kutluyorum.

Öğretmen; öğrencilerine kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için yol gösteren, topluma arkasını dönmeden sürekli önünden giden bir gönül eridir. Bizler birer gönül eri olarak öğrencilerimize sadece öğretmekle değil onların aynı zamanda yaşamlarını ve maneviyatlarını da şekillendirmekle mükellefiz. Bizim mesleğimiz tarihin en kadim ve en itibarlı mesleği olarak aynı zamanda sabır, nezaket ve şefkat mesleğidir. Bizler, bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olacak kadar öğretmenlere kıymet veren geleneğe sahip bir ülkenin evlatlarıyız. Ecdadımız bu anlamda nice alimler ve ulemalarla tüm cihana örnek olmuş ve ilim yolunda nice hazinelerle geçmişimizi donatmıştır. Mesleğimizde atacağımız her adım, elimizi uzattığımız her bir öğrenci biz öğretmenlerin, geleceğe bıraktığı bir miras ve gök kubbe altındaki hoş bir sedadır.

Kıymetli Meslektaşlarım,

Eğitim sistemimizin asli unsuru öğretmenlerdir. Unutmayalım ki, sorumluluğu büyük ve başka hiçbir meslekle kıyaslanamayacak kadar kutsal bir mesleğe sahibiz. Bizler bir medeniyeti,  bir kültürü inşa eden nesilleri yetiştirmekteyiz. Öğretmen bir eğitimci, bir rehber, bir mimar, bir sanatkârdır. Rehberliğimizle sadece öğrencilerimize değil bu ülkenin geleceğine de şekil veriyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de belirttiği gibi "Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.". O yüzden güçlü bir Türkiye ancak ve ancak fikri hür vicdanı hür güçlü öğretmenler sayesinde varlığını devam ettirecektir.

Böylesine anlamlı bir günde Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk  başta olmak üzere terör saldırılarında ve vazife sırasında kaybettiğimiz şehit öğretmenlerimiz ile ebediyete irtihal eden tüm öğretmenlerimizi tek tek saygıyla, minnetle ve rahmetle anıyorum.

 

Bu anlamlı günde sözlerimi şu kelimler ile ifade etmek istiyorum;

Bir kalemle başlar öğretmenin hayatı;

Eline her alışında kalemini, yeni ufuklara kapılar açar.

Kimi zaman bir yetimin başındadır eli,

Kimi zaman da yeni cevherlere rehber olur.

Maneviyatın, bilgeliğin, hoşgörünün adıdır öğretmen.

Bir bir geçer seneler ömürden farkında bile olmadan. Ama hala ilk öğretmenliğe başladığın günkü gibidir kalbinde atan o güzel aşk. Sırf bu aşkı gönlümüze koyduğu için bile oluruz biz yaradana seccad.

Ve o yüzden diyorum ki... İyi ki öğretmenim, iyi ki siz değerli öğretmen arkadaşlarımla dünyadaki en güzel mesleği paylaşıyorum!

Hepimizin Öğretmenler Günü kutlu olsun.

Seyfullah OKUMUŞ

İl Milli Eğitim Müdürü

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.