AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah OKUMUŞ'un 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah OKUMUŞ'un 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Değerli Meslektaşlarım;

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Millet Mekteplerinin Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür. Gününüzü tebrik ederim.

Ülkemizin ve çocuklarımızın geleceği için onlara yol gösteren sizlerin ışığıdır. Öğretmenler olarak sorumluluğumuz büyük, bir o kadar da zorlu bir yolun yolcularıyız. Bu yolda her türlü zorluğa razı olup, elimizden gelen gayret ve çabayı büyük bir fedakârlıkla ortaya koymaktayız. İnsanlığın yararına olan her şeyi öğretip öğütlemekteyiz. Manevi ve ahlaki değerlerimizin aktarılmasına, toplumun ilerlemesine, çağın gerektirdiği teknolojik yeniliğe, birlik ve beraberliğin sağlanmasına, hoşgörüye, merhametli olmaya ve insanlığın gerektirdiği tüm erdemli davranışların öğretilmesine azimle, kararlılıkla gayret göstermekteyiz.

Öğretmenlerim;

Sevgiyle ektiğiniz tohumların yeşerdiğini, ellerinize batan dikenlerine rağmen yetiştirdiğiniz güllerin burcu burcu koktuğunu göreceğimiz güzel günlerin mimarları şüphesiz ki sizler olacaksınız. Sizlerin bu ideali, bazen aile hayatınızın bile önünde tuttuğunuzu biliyor ve bu uğurdaki özverili, azimli, onurlu ve takdire şayan çalışmalarınızla gurur duyuyorum.

Kutsal Kitabımız Kur'an-ı Kerim için ilk vahyolunan ayetin "OKU" olması, dinimizin de eğitime verdiği değerin en güzel örneğidir. Bizler ki "Dünya ve onun içinde olan şeyler değersizdir. Sadece Allah'ı zikretmek ve O'na yaklaştıran şeylerle, ilim öğreten âlim ve öğrenmek isteyen öğrenci bundan müstesnadır." buyuran bir Peygamberin ümmetiyiz. Peygamber Mesleği de diyebileceğimiz bu kutsal vazifeyi icra eden tüm meslektaşlarım, en büyük güzellikleri de hak edenlerdir. Çünkü, öğrencinin başını okşayacak şefkatli bir öğretmen eline, minik yüreğini dolduracak sıcacık bir öğretmen tebessümüne, bazen kendi karanlığında, bazen de çağın karanlığında kaybolan öğrenciye ışık olacak bir öğretmen bakışına her zaman ihtiyaç olacaktır. Tüm meslektaşlarımın bu bilinci ve bu sevdayı taşıdığından asla şüphem yoktur.

Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk: " Ordularımızın kazandığı zafer, sizin eğitim ordularınız için yol açtı. Gerçek zaferi siz, öğretmenler kazanacaksınız. Bunu başaracağınızdan kuşkum yoktur. Sarsılmaz bir inançla ben ve arkadaşlarım sizi gözeteceğiz. Sizin karşılaştığınız tüm engelleri kıracağız." sözüyle toplumun gelişimi ve refahı için öğretmenin önemini ve vazifesinin kutsallığını çok güzel vurgulamıştır.

 

Kıymetli Meslektaşlarım,

 

Bu önemli gün vesilesiyle; öncelikle Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere yakın zamanda şehitlik mertebesine ulaşan Aybüke Öğretmen ve Necmettin Öğretmenimiz ile son olarak geçtiğimiz günlerde hain terör örgütü PKK'nın, Gaziantep'in Karkamış ilçesine yaptığı menfur terör saldırısında şehadet şerbetini içen Ayşenur Alkan Öğretmenimizi, şehit olan ve ahirete irtihal eden tüm öğretmenlerimizi saygıyla anıyor ve kendilerine Allah'tan rahmet, yakınlarına sabrı-ı cemil diliyorum.

 

Emekliye ayrılan tüm öğretmenlerimize de; bundan sonraki hayatlarında sağlık, huzur ve mutluluk temenni ediyor, mesleğe yeni katılan öğretmen kardeşlerimize de aramıza hoş geldiniz diyorum.

 

Asım'ın Neslinin emanetçisi,

Çanakkale'de geçit vermeyen Mehmet'imin sesi.

Vatan toprağının her köşesinde,

Şehadeti şerbet bilmiş

Emaneti canından önde tutan öğretmenim ben.

 

Hepinizi en derin sevgi, saygı ve muhabbetlerimle selamlıyor ve tüm meslektaşlarımın 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyorum.                                                                                                         

 

Seyfullah OKUMUŞ

                                                                           Aydın İl Milli Eğitim Müdürü

                                                                                         

 

 

 

 

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.