AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah OKUMUŞ'un Aydın'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yıl Dönümü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah OKUMUŞ'un Aydın'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yıl Dönümü Mesajı

Avına atılan bir kartal gibi
Yiğitçe açılmış kollar,
Sarsıyor her diz vuruşta yerleri.
Meydan okuyor sanki dünyaya,
Aydın' ın  Efeleri ....

Şanlı tarihimizin en büyük kahramanlık destanlarından birini Efeleriyle yazan Ege'nin incisi Aydınımızın, düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yıl dönümünü kutlamanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz.

Onurlu, yiğit, erdemli ve vatansever Efelerimiz; Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde milli mücadele ateşinin yakılarak, Anadolu'nun her karış toprağının düşman işgalinden kurtarıldığı bu eşsiz destanın kahramanları olarak şanlı ordumuzla birlikte tarihe geçmişlerdir. Çakırcalı Mehmet Efe, Yörük Ali Efe, Mestan Efe, Saçlı Efe, Sarı Zeybek, Demirci Mehmet Efe, Atçalı Kel Mehmet Efe ve isimsiz nice kahraman efelik onurunu paylaşırken; Çete Ayşe, Ayşe Efe, Kübra Efe, Ayşe Çavuş ise Türk Kadınının cesaretini ve vatan sevgisini temsil eden kadın efelerimizdir.

Kurtuluş meşalesinin yakılarak Kuvayimilliye ruhunun milli mücadeleye dönüştüğü süreçte, bağımsızlık ve onurumuzu esaretten kurtarmak için canı pahasına her türlü yokluğa rağmen düşmana direnerek, bizlere bu toprakları vatan olarak bırakan ecdadımızdan; aynı zamanda bize kalan en büyük mirasıdır 7 Eylül.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde başlayan kurtuluş mücadelesi ile ecdadımızın yurt savunmasında ve düşman işgalinin kırılmasında her türlü fedakârlığı göze alarak, birlik ve beraberlik içerisinde canları pahasına verdikleri mücadele; tarihin tekerrür etmemesi açısından bizler ve evlatlarımız için beyinlerimize ve ruhlarımıza kazınacak en önemli dönemlerdir.

Bu vesile ile kurtuluş mücadelemizde vatan sathında canını ortaya koyarak, yaşamlarını bu vatan için feda eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, Kuvayimilliye Efeleri' ni ve bu kutsal topraklara canını armağan eden şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ederken, gazilerimize şükran ve saygılarımı sunuyorum.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                            Seyfullah OKUMUŞ

Aydın İl Milli Eğitim Müdürü

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.