AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN OKUMUŞ, IV. ULUSAL BİLİM KAMPI TÜRKİYE 1'İNCİSİ OLAN ÖĞRENCİLERİMİZİ MİSAFİR ETTİ.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah OKUMUŞ, hazırladıkları proje ile IV. Ulusal Bilim Kampı Türkiye 1'incisi olan Nazilli Fen Lisesi öğrencileri Cemil ARAZ ve İnci BİRİNCİOĞLU ile danışman öğretmenleri Hasan AŞKIN ve okul müdürü Ali ÇOMRUK'u makamında misafir ederek, hediyelerini takdim etti.
İL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN OKUMUŞ, IV. ULUSAL BİLİM KAMPI TÜRKİYE 1'İNCİSİ OLAN ÖĞRENCİLERİMİZİ MİSAFİR ETTİ.

Nazilli Fen Lisesi, beş ayrı kategoride 81 ilden fen liselerinin katılımıyla Konya'da gerçekleştirilen IV. Ulusal Bilim Kampından, okulumuzun Yenilikçi Gıda İşleme Teknolojileri  ve Gıda Biyoteknolojisi alanında "Ficus carica (İncir) Kuru Meyvelerinin BGFY (Bright Greenish and Yellow Florescence) Metodu Kullanılarak El Değmeden Ayıklanması" isimli projesi ile Türkiye 1'liği elde etti.

Ulusal Bilim Kampı'nda öğrencilerimiz Cemil ARAZ ile İnci BİRİNCİOĞLU, Biyoloji öğretmenleri Hasan AŞKIN rehberliğinde ilimizi temsilen yarıştılar.

İncir işletme fabrikalarındaki aflatoksinli incirlerin ayıklanmasında  kullanılan insan gücü yerine, teknolojik alt yapı kullanılarak ayıklama işlemini gerçekleştirmeyi hedefledikleri projede; ultraviole  ışık altında kameralar tarafından incelenen incirler, Raspberry Pi  tarafından değerlendirilerek servo motorlar yardımıyla bant dışına çıkarılmaktadır. Söz konusu sistem, Python programlama dilinde görüntü işleme teknolojisi  yardımı ile OpenCV yazılım kütüphanesi  kullanılarak oluşturulmuştur. Bu çalışmayla Covid-19 salgınıyla temizliğin bir kez daha öneminin farkına vardığımız şu günlerde; hem temizlik koşullarının artırılması hem de ekonomik maliyetin azaltılması sağlanacaktır.

Yarışmada gösterdikleri gayret ve üstün başarılarından öğrencilerimizi, öğretmenimizi ve okul yöneticilerimizi tebrik ediyor; başarılarının devamını diliyoruz.

08-06-202108-06-202108-06-202108-06-2021

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.