AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN OKUMUŞ, VALİMİZ SAYIN AKSOY'A "ŞEHRİMİZ AYDIN" KİTABINI TAKDİM ETTİ.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah OKUMUŞ, Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY'a yazım çalışmaları tamamlanarak 2020-2021 öğretim yılında okullarımızda seçmeli ders olarak okutulmaya başlayan "Şehrimiz Aydın" kitabının güncellenmiş halini takdim etti.
İL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN OKUMUŞ, VALİMİZ SAYIN AKSOY'A

Şehrimiz Aydın ders kitabı 5 ila 8. sınıflarda seçilebilmek üzere, haftada iki ders saati olarak toplam 72 saatlik bir süre öngörülerek hazırlanmıştır. Kitaptaki, 'Şehrin Hikâyesi' ve 'Şehirde Yaşam' öğrenme alanları ülke genelinde ortak olarak bakanlığımız tarafından; 'Şehrimi Tanıyorum',  'Şehrim  Çalışıyor',  'Şehrimde  Ben'  öğrenme  alanları  ise Müdürlüğümüz tarafından alanında yetkin öğretmenlerden oluşturulan bir ekip tarafından hazırlanmıştır.

Millî ve dinî bayramlar,  mahallî kurtuluş ve kutlama günleri,  önemli  olaylar,  belirli  gün  ve haftalardan  yararlanılarak,  öğrencilerin  tarihsel  farkındalığının  geliştirilmesi planlanmaktadır.  Kitap özellikle  şehre özgü mahalli değerlere vurgu yapılarak,Türk millî ve manevi kültürü  dikkate  alınarak  hazırlanmıştır. 

 "Şehrimiz Aydın" dersi öğretiminde okul dışı ortamlardan da faydalanmaya önem verilmiş olup çeşitli etkinlikler tavsiye edilerek mekân-kazanım ilişkisi göz önünde bulundurulmuştur. Bu çalışmalar  okulun  yakın  çevresinden  pazar  yerine,  resmî  dairelere, fabrikalara, sergilere, arkeolojik kazı alanlarına, atölyelere, müzelere ve tarihî mekânlara (tarihî yapılar, anıtlar, müze-kentler) yönelik olarak gezi ve etkinliklerle pekiştirilmesinin sağlanması amaçlanmıştır.

Çalışmalarımızda özellikle; başta Valiliğimizin olmak üzere İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İlçe Kaymakamlıkları ve Belediye Başkanlıklarına ait envanter kayıtları ve yayınlarından üst derecede faydalanılmıştır.

Kitaba ulaşmak için tıklayınız.

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.