AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kuyucak Azizabat İlkokulu'nda İki Kişilik Dev Kadro

Kuyucak Azizabat İlkokulu'nda İki Kişilik Dev Kadro

Aydın Kuyucak'ta birleştirilmiş sınıflı Azizabat İlkokulu' nda çalışan iki öğretmenimiz; İlke ERENER ve Pervin GÖKSU ASLAN...

2 yıl önce geçici görevlendirme ile Azizabat İlkokulu'nda çalışmaya başlayan İlke ERENER, okulun fiziki düzenlemeleri için kendisi, yakın çevresi, hayırseverler ve Kuyucak Beledeiyesi'nin desteğiyle okulun çatısı, tabanı ve pencerelerde yaptırdığı tadilatlar ile okul binası dışında bulunan tuvaletlerin bina içinde bir bölüme alınması ve okulun iç-dış cephesinin tamirat ve boyanması ile işe başladı. Sonra çağ nüfusu çocukların ailelerine tek tek ulaşarak 36-68 ay arası öğrencileri tespit etti ve okula bir anasınıfı hazırlayarak açılmasını sağladı.

Daha sonra kadrosu ile Azizabat İlkokulu'na atanan İlke öğretmenimiz aradan geçen 2 yıllık süreçte öğrenci devamsızlıklarını sıfıra indirdi, göreve başladığında 7 olan öğrenci sayısını bugün dört sınıfın bir arada okuduğu ilkokul kısmında 17'ye çıkardı. Klasik sınıf düzeninden çok daha farklı bir düzende eğitimine devam eden öğretmenimiz öğrenciyi merkeze alan yaparak yaşayarak öğrenemeye dayalı eğitim yöntem ve tekniklerini uygulamaya koydu.

Eylül 2019'da Okul Öncesi Öğretmenimiz Pervin GÖKSU ALAN'ın da Azizabat'a atanmasıyla iki kişilik dev kadro tamamlandı.

Pervin öğretmenimiz, kendi materyallerini temin ederek Bakanlığımız müfredatına entegre ettiği ve 4 yıldır uyguladığı Montessori eğitimini okulumuz anasınıfına taşıdı.

Ekip ruhu ile birleşen öğretmenlerimiz birleştirilmiş sınıflı okulumuzu geliştirmeye devam ediyorlar. Kullanılmayan iki dersliği daha eğitim öğretime kazandırarak 2023 eğitim vizyonu kapsamında tasarım beceri atölyesi olarak Akıl ve Zeka Oyunları sınıfını açan öğretmenlerimiz bu sınıfta aynı zamanda drama ve ritim çalışmaları ile de öğretimde farkındalık oluşturuyorlar.  Okulda çocukların da kullanımına açık bir mutfak tasarlayıp, çocuklarla perma-kültür bahçe çalışmaları, sebzelerin dikimi, bakımı ve hasadı konusunda öğrencilerle birlikte atölye çalışmaları yürütüyorlar.  Soba ile ısınan okulumuzda çocukların ev sıcaklığında eğitim alabilmesi için ısı kaybına neden olan tüm alanları pvc doğrama ile kapatarak, ara koridoru korumaya alıp tatami minder ile kapladılar ve çocukların iç ayakkabıları ile temiz, sıcak huzurlu bir ortamda eğitim almalarını sağladılar. Çocukların yüzündeki gülümsemeyi sürdürmek isteyen öğretmenlerimiz okul içinde giyecekleri iç ayakkabılar ile okul dışında kışlık botlarını da yine hayırsever kurum ve kuruluşlardan temin ederek öğrencilerimize hediye ettiler.

Okulumuzun ilkokul kısmında Sınıf Öğretmeni olan İlke EKENER çalışmalarını anlatırken; okulun fiziksel düzenlemesi yapılıp öğrencilerin daha erken yaşta eğitim ve öğretime dâhil olmasına vesile olduktan sonra sınıfımın klasik sınıflar gibi olmasını istemediğini, bunun için kendi bütçemle ve yakın akraba-arkadaşlarımın yardımıyla sınıf demirbaşlarını temin ettiğini, sınıfını işbirlikçi öğrenmeye, akran öğretimine ve proje tabanlı öğrenmeye dayalı, birleştirilmiş sınıfa uyumlu bir şekilde düzenlediğini, buna göre çocuğun ilgi alanlarını desteklediğini, ortaklaşa yapılan keşiflere fırsat tanıdığını, öğrencilerde özgüven, hayal gücü, entelektüel bağımsızlık ve kendine yetme gibi becerilerin gelişmesine imkân verdiğini, çocuğu yaşadığı toplumdaki kültürünü ve doğal hayattaki rolünü anlamasına teşvik eden montessori uygulamasını sınıfına uygulamak için materyallerini yavaş yavaş temin etmeye başladığını, materyal eksikliklerinin tamamlanması ve sürecin uygulanması kısmında bilgi eksikliklerini Pervin öğretmenin desteğiyle gidermeye çalıştığını söyledi. 

13-01-202013-01-202013-01-202013-01-202013-01-202013-01-202013-01-202013-01-202013-01-202013-01-202013-01-2020

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.