AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Nazilli Fen Lisesi Öğrencilerimiz IV.Ulusal Bilim Kampında Türkiye Birincisi Oldu

Nazilli Fen Lisesi Öğrencilerimiz IV.Ulusal Bilim Kampında Türkiye Birincisi Oldu

Nazilli Fen Lisesi, beş ayrı kategoride 81 ilden gelen Fen Liselerinin katılımıyla Konya'da gerçekleştirilen IV. Ulusal Bilim Kampından, okulumuzun Yenilikçi Gıda İşleme Teknolojileri  ve Gıda Biyoteknolojisi alanında "Ficus Carica (İncir) Kuru Meyvelerinin BGFY (Bright Greenish and Yellow Florescence) Metodu Kullanılarak El Değmeden Ayıklanması" isimli projesi ile Türkiye Birinciliği ile döndü.

Öğrencilerimiz Cemil ARAZ ve İnci BİRİNCİOĞLU, danışman öğretmen Biyoloji öğretmenimiz Hasan AŞKIN rehberliğinde ilimizi temsilen yarışarak; İncir İşletme Fabrikalarındaki aflatoksinli incirlerin ayıklanmasında  kullanılan insan gücü yerine, teknolojik alt yapı kullanılarak ayıklama işlemini gerçekleştirmek hedeflemişlerdir. Bu  amaçla ultraviole  ışık altında kameralar tarafından incelenen incirler, Raspberry Pi  tarafından değerlendirilerek servo motorlar yardımıyla bant dışına çıkarılmaktadır. Söz konusu sistem, Python programlama dilinde görüntü işleme teknolojisi  yardımı ile OpenCV yazılım kütüphanesi  kullanılarak oluşturulmuştur. Bu çalışmayla Covid-19 pandemisiyle hijyenin bir kez daha öneminin farkına vardığımız şu günlerde; hem hijyen koşullarının arttırılması hem de ekonomik maliyetin azaltılması sağlanacaktır.

Yarışmada gösterdikleri üstün başarı ve gayretlerinden ötürü öğrencilerimizi, öğretmenimizi ve okul idaremizi tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz...

03-06-2021

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.