AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Prof. Dr. Bekir KARLIĞA hocamız tarafından "Medeniyet Bilinci" Semineri Verildi

Prof. Dr. Bekir KARLIĞA hocamız tarafından

Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün "Medeniyet Bilinci" seminerleri kapsamında Müdürlüğümüz tarafından Aydın Kültür Merkezi Hidayet Sayın Sahnesinde seminer düzenlendi.

Prof. Dr. Bekir KARLIĞA hocamız tarafından "Medeniyet Nehri, Medeniyetler Arası Etkileşim ve Medeniyetler Çatışmasından Medeniyetler İttifakı'na" konularını içeren seminer verildikten sonra "Medeniyet Bilinci" konulu belgesel film izlendi.

İlimizdeki Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi ve İmam hatip okullarında görevli öğretmenlerimizin katıldığı seminerde, medeniyet perspektifinin önemini hatırlatan Sayın Karlığa, "Medeniyet, insanlığın başlangıcından bugüne kadar akıp gelen bir nehirdir. Bu bakımdan tüm insanların katkı ve katılımlarıyla oluşan ve belirli özellikleri bulunan medeniyet, ortak evrensel insanlık mirasıdır." dedi. Batı merkezci bir medeniyet anlayışı yerine, küresel ölçekte kapsayıcı bir uygarlık anlayışı sergilenmesini gerektiğini kaydetti.

Seminerde açılış konuşmasını yapan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah OKUMUŞ, dünyanın küresel, sınırların geçirgen, hayatın dijital hale geldiği günümüz dünyasında maalesef artık coğrafyaları, kültür ve medeniyetlerin kurduğu devletlerin değil, para ve istatistiklerin konuştuğu şirketlerin yönettiğini, bunun da dünyanın neredeyse tamamında acıları, zulümleri, savaşları, ölümleri getirdiğini, son yıllarda ülkemizin, öğretilmiş veya kabul ettirilmiş acizliklerden kurtulup dik durmayı yeniden öğrenerek siyasette ve ticarette, bilimde ve teknolojide, kültürde ve sanatta, eğitimde ve sağlıkta, hâsılı hayatın bütün alanlarında ve konularında bizi yeniden ustalığa çıkaracak çalışmalar yaptığımızı söyledi.

Bu bağlamda saygıdeğer hocamızın önderliğinde yürütülen Medeniyet Bilinci Seminerlerini çok önemsediğini ve kutlu yürüyüşümüzde önümüze açılan bir yol; eğitim camiasını da bu yolda yolcularımıza rehberlik eden önderler  olarak gördüğünü belirtti.

Belgesel filmin izlenmesinden sonra katılımcılara sertifikaları verilmesi ve Prof. Dr. Bekir KARLIĞA hocamıza teşekkür plaketi takdimi ile program sona erdi.

10-02-202010-02-202010-02-202010-02-202010-02-202010-02-202010-02-2020

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.