AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sayın ÇANDIROĞLU’nun 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı..

Sayın ÇANDIROĞLU’nun 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı..

3 Aralık Dünya Engelliler Günü; Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmiş ve üye tüm ülkeler tarafından engelli bireylerimizin sorunlarına ve ihtiyaçlarına dikkat çekmek, onlar için hayatı kolaylaştırabilmek ve toplumsal farkındalık oluşturmak açısından önem arz eden bir tarihtir.

 

Ülkemizde engellileri bireylerimizin hakları, kazanımları ve yaşam standartlarının geliştirilmesi açısından bir bilinç oluşturma ve engellilerin topluma kazandırılması adına devletimiz tarafından her alanda yapılan çalışmalar günümüzde birçok dünya ülkesinden çok daha ileride olmamızı sağlamıştır. Engellilik hususu sadece engelli bireyleri ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren önemli bir olgudur. Engelli bireylerimizin var olan durumları sosyal hayatı engelleyen bir kusur değil, desteklenmesi gereken bir olgu olarak kabul edilmelidir. Onların hayatlarını kolaylaştırmak, toplumla bütünleşmelerini sağlamak, geleceğe umutla bakan bireyler olarak onların da toplumsal sorumluluk almalarına öncülük etmek, dayanışma ve yardımlaşma duygularımızın güçlenmesini sağlayacaktır.

 

Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak; engelli öğrencilerimize verilen eğitim ve öğretim çalışmalarını ilgili alandaki tüm yenilikleri yakından takip ederek sürdürmekteyiz. Engel durumlarına ve her kademeye göre özel eğitim uygulama okullarımız, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerimiz, rehberlik ve araştırma merkezlerimiz, okullarımızdaki özel eğitim sınıflarımız ile engelli öğrencilerimize en güzel ortamı, en iyi eğitimi vermek suretiyle onların topluma söz sahibi bireyler olarak katılmaları için özveriyle çalışmaktadır.

 

“En büyük engel sevgisizliktir” düsturundan hareketle;  “3 Aralık Dünya Engelliler Günü´nün” engelli kardeşlerimiz ile ilgili toplumsal farkındalığın artmasına ve onlara yönelik kalplerimizdeki engellerin kalkmasına yönelik yeni adımlar atılmasına vesile olmasını temenni ediyorum.

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.