AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sayın ERDEM ve Sayın ÇANDIROĞLU Kut’ül Amare Zaferi Anma Programına Katıldı…

Sayın ERDEM ve Sayın ÇANDIROĞLU Kut’ül Amare Zaferi Anma Programına Katıldı…

Adalet ve Kalkınma Partisi Aydın Milletvekili Sayın Mehmet ERDEM ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Bilal Yılmaz ÇANDIROĞLU; ilimiz Efeler İmam Hatip Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen “Kut’ül Amare Zaferi Anma Programı” na katıldılar.

 

Osmanlı Ordusu’ nun 1916 yılında Irak’ın Kut Bölgesinde İngilizlere karşı kazandığı büyük bir zafer olarak tarihe geçen “Kut’ül Amare Zaferi”, İngilizlerin Türk Tarih kitaplarından bile sildirecek kadar unutmak istediği ve hafızalara kazınan bir zafer özelliğindedir.

Bu zaferde Kut karşısında ve gerekse Kut´u kurtarmaya gelen ordular karşısında 350 subay ve 10 bin erini şehit vermiştir. Fakat buna karşılık Kut´ta 13 general, 481 subay ve 13 bin 300 er teslim alınmış, bu teslim alınan orduyu kurtarmaya gelen İngiliz kuvvetleri de 30 bin zayiat vererek geri dönmüşlerdir. Tarih bu olayı yazmak için kelime bulmakta müşkülata uğramış ve Osmanlı sebatının İngiliz inadını kırdığı birinci zaferi Çanakkale´de, ikinci zaferi burada kazandığı tespit edilmiştir.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın ÇANDIROĞLU; “Kut’ül Amare Zaferi” nin önemine değinerek, genç nesillerin atalarının başarılarından ve tarihlerindeki şanlı zaferlerden haberdar olarak bilinçli bir şekilde yetişmelerinin ve bu anlamda geçmişini bilerek geleceğe ilerleyen neslin, yaşadığımız coğrafyada yerini sağlam bir şekilde alacağını ifade etti ve bu vesile ile “bu anlamlı zaferde şehit düşen atalarımızı rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

30-04-201830-04-201830-04-201830-04-2018

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.