AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Söke Bilim ve Sanat Merkezimize Yapılan Modern Fizik Laboratuvarının Açılışı Bakanımız Sayın Mahmut ÖZER'in Online Olarak Katıldığı Toplu Açılış Töreniyle Gerçekleştirildi

Söke Bilim ve Sanat Merkezimize Yapılan Modern Fizik Laboratuvarının Açılışı Bakanımız Sayın Mahmut ÖZER'in Online Olarak Katıldığı Toplu Açılış Töreniyle Gerçekleştirildi

"BİLSEM'lerin Altyapısının Güçlendirilmesi Projesi" kapsamında Bilim ve Sanat Merkezlerine yapılan atölye ve laboratuvarların tanıtım ve toplu açılış programı Bakanımız Sayın Mahmut ÖZER'in 16 Mayıs 2022 Pazartesi günü Saat 11:00'da Ankara Yenimahalle Bilim ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen açılış törenine teşrifleri ile gerçekleştirildi.

Bakanımız Sayın ÖZER'in eş zamanlı olarak online olarak açılışını yaptığı 10 İl'deki Bilim ve Sanat Merkezinin arasında yer alan Söke Bilim ve Sanat Merkezimizin Modern Fizik Laboratuvarının açılışı da İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah OKUMUŞ'un merkezimizde düzenlenen kurdele kesim törenine katılımları gerçekleştirildi.

Heisenberg Belirsizlik İlkesi, Hall Etkisi, Spektro Metre, Milikanın yağ damlası, Siyah Cisim Işıması, Photoelectric, Mikrodalga, Temel Optik, Işık Hızı, Lazerli Optik, Çoklu Mekanik, Merkezcil Kuvvet, Eğik Atış ve Balistik Sarkaç, Çoklu Elektrik gibi birçok modern deney setlerini de barındıran ve inşaat çalışmaları ile baştan aşağı kurulan tam donanımlı laboratuvarımızda öğrencilerimiz, öğrenmesi çok zor olan teorik bilgileri ve modern fizik prensiplerini deneyler eşliğinde hem gözlem yaparak hem de uygulayarak öğrenme imkanı bulabilecekler.

Ayrıca 2022 yılında 6 patent, 7 faydalı model ve 4 tasarım başvurusunu Türk Patent ve Marka kurumuna gerçekleştiren merkezimizde çoklu elektrik ve mekanik deney setleri ile oluşturulan deneylerde öğrencilerimiz günlük hayat ile bağlantı kurarken aynı zamanda patent ve faydalı model çalışmaları için fikir üretme aşamasında da yardımcısı olacaktır.

Bir ülkenin gelişiminde en önemli kaynağın beşeri sermaye olduğunu belirten Sayın ÖZER, bilim ve sanat merkezlerinde özel yetenekli gençlerin yeteneklerini geliştirmeleri için sürekli yanlarında yer aldıklarını, gençleri yeni programlarla desteklediklerini ifade etti. Bu bağlamda özel yetenekli öğrencilerin bilim ve sanat merkezlerine erişimini kolaylaştırmanın önemine vurgu yapan Bakan Özer, "2021 yılının sonunda bilim sanat merkezlerini 225'e çıkarttık ve 2022 yılında hedef olarak 350'yi koymuştuk dört ayda hedefimizi aştık, 355'e ulaştık. Şu anda 81 ilde 355 tane bilim sanat merkezimiz gençlerimizin, çocuklarımızın hizmetindedir. İnşallah bu sayı daha çok artacak." diye konuştu.

 

Bakanımız Sayın Mahmut ÖZER, bu süreçte yalnızca bilim ve sanat merkezlerinin sayısını artırmadıklarını aynı zamanda merkezlerdeki atölyelerin altyapısını güçlendirmek için de çok yönlü çalışmalar yürüttüklerini belirterek uzay ve havacılık teknolojilerinden animasyon ve dijital içerik üretimine, yapay zekadan otomasyona çok farklı alanların tüm öğrencilerin özel yetenek kapasitelerini geliştirmelerinde uygulamada kullanılacağını ve bunun çok daha etkili bir öğrenme sağlayacağını söyledi. 

 

Bu yazdan itibaren bilim ve sanat merkezlerinde tüm öğrenciler için yaz okulu açılacak 

İlk kez bu yaz itibarıyla bilim sanat merkezlerinde sadece bilim sanat merkezine seçilmiş öğrenciler değil 2. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm öğrencilere yönelik yaz okulu açacaklarını duyuran Bakanımız Sayın ÖZER, sadece akademik eğitim öğretim yılında değil 12 ay boyunca gençleri yalnız bırakmayacaklarını ifade etti. Sayın ÖZER şunları kaydetti:

 

"Yaz okulunda iki ders olacak. Bir, bilim dersi olacak; ikincisi sanat dersi olacak. Bizim Bakanlık olarak okullar arasındaki imkân farklılıklarını azaltmak için bir mekanizmamız var:  destekleme yetiştirme kursları. Artık bilim sanat merkezlerini de destekleme ve yetiştirme kursları kapsamına alıyoruz. Bilim sanat merkezindeki öğretmenlerimiz de bu kapsamda tüm öğrencilerimizle yaz okullarında bilim ve sanatla ilgili hazırlamış oldukları programı paylaşacaklar. Yani biz artık Millî Eğitim Bakanlığı olarak sadece akademik eğitim öğretim yılına değil, 12 aya bakacağız ve gençlerimizi hiç yalnız bırakmayacağız. Her zaman gençlerimizin akademik gelişimi; kültür, sanat, medeniyet bilinci; ülkenin ne olduğu ve nereye gittiği gibi alanlarda her daim yanlarında olup onlara her türlü desteği sunmaya devam edeceğiz."

16-05-202216-05-202216-05-202216-05-202216-05-202216-05-202216-05-202216-05-202216-05-202216-05-2022

 

 

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.