AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TEKNOFEST'te Türkiye Şampiyonluğu, Türkiye 2.'liği, Türkiye 3.'lüğü ve En İyi Sunum Ödüllerini Aldık

TEKNOFEST'te Türkiye Şampiyonluğu, Türkiye 2.'liği, Türkiye 3.'lüğü ve En İyi Sunum Ödüllerini Aldık

TEKNOFEST Finallerinde müdürlüğümüz adına yarışan öğretmen ve öğrencilerimiz yaptıkları birbirinden güzel ve yenilikçi ürün ve projeleriyle Türkiye Şampiyonluğu, Türkiye 2.'liği ve Türkiye 3.'lüğü ile En iyi sunum Ödüllerini aldı. Bizlere bu gururu yaşatan danışman öğretmen ve öğrencilerimizi canı gönülden kutluyor ve hepsine tek tek teşekkür ediyoruz.

TEKNOFEST Türkiye 1.'liği

Müdürlüğümüz adına yarışmaya katılan Nazilli Fen Lisesi öğrencileri Efe Karatekin ve Cemil Araz, danışman öğretmenleri Cansel Akel ile birlikte hazırladıkları tamamen yerli ve hareketli elektrikli otonom özellikli şarj istasyonu ile TEKNOFEST Akıllı Ulaşım kategorisinde Türkiye 1.'si oldu.

Türkiye şampiyonu olan takımımızın teknolojik ürünü incelediğimizde başarılı gençlerimizin imza attığı ürünün gelecekte tüm dünyada yaygınlaşacağına inanıyoruz. Zira dünya'da elektrikli araçların şarjını sağlayan şarj istasyonları sabit iken öğrencilerimizin ürettiği sarj istasyonu ise otonom ve özellikle hareketli olmasından dolayı dünya'da ilk olma özelliğini taşımaktadır. Öğrencilerimize Türkiye şampiyonluğunu getiren bu güzel proje sayesinde hiçbir araç şarjı bittiği için yolda kalmayacak.

Şarj istasyonu: ECHORUN'un çalışma prensibini şu şekilde özetleyebiliriz. Şarjı biten elektrikli araç sürücüsü, mobil uygulamadan konum bilgisini sisteme girince otomobil formatındaki ve öğrencilerimiz tarafından tasarlanan "şarj istasyonu: ECHORUN" otonom sistemi ile bu konuma geliyor ve aracın şarj edilmesi de sağlanmış oluyor.

Müdürlüğümüzün TEKNOFEST'te aldığı diğer ödülleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

TEKNOFEST Türkiye 2.'liği

Müdürlüğümüz adına TEKNOFEST'e katılan Asımın Nesli Yıldız Takımı, Görme engelli bireylerin Braille (kabartma) alfabesini kendi kendilerine öğrenmelerini sağlayan ve ülkemizde bir benzeri olmayan projesi ile Eğitim Teknolojileri kategorisinde Türkiye 2.'si oldu.

Öğrencilerimiz Besna İlayda ERÇİN ve Tuğba ÖZCAN'ın danışman öğretmenimiz Önder IŞIK eşliğinde hazırladıkları "Braille Alfabesi Türkçe Eğitim Seti"  görme engelli bireylerin egzersiz yapmalarına da olanak sağlayan bir elektronik karta da sahip. Öğrencilerimiz tarafından ürün haline dönüştürülen ve seri üretime hazır olan eğitim setimizin bir benzeri ülkemizde yok. Diğer taraftan, ses temelli okuma-yazma eğitimine uygun olduğu için bir ilk olma özelliği taşımaktadır. Tasarımından koduna kadar proje öğrencilerimizin ürünü olduğu için yerli ve millidir.

TEKNOFEST Türkiye 3.'lüğü

TEKNOFEST Türkiye 3.'lüğümüz ise müdürlüğümüz adına İnsanlık Yararına Teknoloji alanında yarışan Didim Valiler Ortaokulu 7-C sınıfı öğrencimiz Almira Düzel'den geldi.

TEKNOFEST En İyi Sunum Ödülü

Son olarak, müdürlüğümüze en iyi sunum ödülünü Nazilli Fen Lisesi Meandros Takımımız kazandırdı. Öğrencilerimiz Cemil ARAZ ve Altan BİLGE, danışman öğretmenleri Cansel Akel ile birlikte katıldıkları yarışmada,  Google Maps ile engelli bireyleri şehrin işaretlenen bölgesine yönlendiren tamamiyle milli ve yerli teknoloji ürünü olan "Bulut Tabanlı Eğitim ve Kültür Aracı "Çelebi" ile Eğitim Teknolojileri alanında TEKNOFEST'te en iyi sunum ödülünü aldı. Ayrıca engelli dostu Çelebi'ye farklı dillerde istenilen öykü, hikaye, masal, bilgi ve metin kolaylıkla yüklenebilir. Bunun yanı sıra Çelebi'de  Karekodlu Akıllı Metinler ile tarihi ve kültürel lokasyonlara ait bilgiler de bulunmaktadır. Bu haliyle Çelebi eğitim aracı olmasının yanında kültür aracı olarak da kullanılabilir. Çelebi özgün olmasıyla da karşımıza geliyor. Çünkü aynısı veya benzeri cihaz hiçbir eğitim kurumunda kullanılmamaktadır. Ayrıca kültürel bir cihaz olarak da topluma açık hiçbir yerde bulunmamaktadır. Bu yönleriyle Çelebi görme engelli bireyler için yapılan teknolojik ürünler arasında dünyada bir ilktir. Bu haliyle müdürlüğümüz adına yarışmaya katılan gençlerimiz, yaptığı engelli dostu projeleriyle de TEKNOFEST'e farkındalık oluşturdular.

 

 
28-09-202128-09-202128-09-202128-09-202128-09-202128-09-202128-09-202128-09-202128-09-202128-09-202128-09-2021

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.