AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK 2204-C Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması'nda İki Proje ile Finaldeyiz

TÜBİTAK 2204-C Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması'nda Aydın Fen Lisesi'nden iki proje ile TEKNOFEST'te düzenlenecek final yarışmalarına katılıyoruz.
TÜBİTAK 2204-C Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması'nda İki Proje ile Finaldeyiz

Aydın Fen Lisesi öğrencileri Mustafa Kaya, Armanç Gedik ve Uygar Ege Kocakır tarafından Emine Tiriç danışmanlığında hazırlanan CBS ve Python Kullanarak Horseshoe Adasının 1999 ve 2020 Yılı 3d Yükselti Haritasının Çıkartılması adlı proje ve yine Aydın Fen Lisesi öğrencileri Rabia Nisa Karabacak, Kazım Eren Çınar ve Recep Gök tarafından Emine Tiriç danışmanlığında hazırlanan Biyomimetik Tekniğinden Yararlanarak Antarktika Hrov Tasarımı ? Türk Buz Balığı adlı proje ile final yarışmasına katılmaya hak kazanmışlardır.

"Yer Bilmleri" kategorisinde "Uzay Bazlı Sistemler ve İHA" tematik alanında hazırlanan CBS ve Python Kullanarak Horseshoe Adasının 1999 ve 2020 Yılı 3d Yükselti Haritasının Çıkartılması adlı proje ile ünlü Türk Denizcisi Piri Reis'in 1513'te çizilen haritası ile başlayan süreçte kutup bölgelerinin Polar projeksiyon ve Azimut Projeksiyonlarla kutuplar çevresi haritalandırılmaya çalışılmıştır. Uydu verileri derlenerek 8 saatte ve düşük maliyetlerde oluşturulan, doğruluk yüzdesi yüksek bir 3D model harita oluşturulmuştur.

"Fiziki Bilimler" kategorisinde "Yenilikçi Teknolojiler, Gözlem Sistemleri" tematik alanında hazırlanan Biyomimetik Tekniğinden Yararlanarak Antarktika Hrov Tasarımı ? Türk Buz Balığı adlı proje ile kutup şartlarına dayanabilecek, haritalama yapabilecek, tür keşfi üzerine çalışarak literatüre katkı sağlayacak algoritmalara sahip su altı araştırmalarının ön safında yer alacak bir insansız su altı aracı tasarlanmıştır. Aracın mekanik tasarımında habitatı kutup olan buz balığından ilham alınarak biyomimetik tekniğinden yararlanılmıştır.

Öğrencilerimiz Mustafa Kaya, Armanç Gedik, Uygar Ege Kocakır, Rabia Nisa Karabacak, Kazım Eren Çınar ve Recep Gök ile danışman öğretmenimiz Emine Tiriç'i, Aydın Fen Lisesi okul idaresini, öğretmenlerimizi ve çocuklarımızın ailelerini kutlarız. Öğrencilerimize TEKNOFEST'te gerçekleştirilecek final yarışmalarında başarılar dileriz.


05-07-2022

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.