AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK 2204-D Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışması'nda Finaldeyiz

TÜBİTAK 2204-D Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışması'nda Nazilli Fen Lisesi öğrencileri Ahsen Zehra Yerlikaya ve Fehmi Arda Üzer tarafından Cansel Akel danışmanlığında hazırlanan Tatlı Su Tasarruflu Yüzen Sera "ARUNA" adlı proje final yarışmasına katılmaya hak kazanmıştır.
TÜBİTAK 2204-D Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışması'nda Finaldeyiz

"Su Araştırmaları" kategorisinde "Suyun Geleceği" tematik alanında hazırlanan projede deniz üzerine yansıyan güneş ışınlarının tuzlu suyu buharlaştırıp tatlı suya dönüştürmesinden yola çıkarak, tarımda iyi su kullanımı en az seviyeye indiren yüzen sera tasarlanmıştır. Seradaki ekosistem ile bitki güneş aracılığıyla ışık ihtiyacını ve güneş ışınlarının etkisiyle buharlaşan tatlı deniz suyu sayesinde de su ihtiyacınızı karşılayacaktır. Model yaygın kullanıma geçtiğinde üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde tarımda kullanılan iyi su kullanımının azalacağı planlanmıştır.

Öğrencilerimiz Ahsen Zehra Yerlikaya ve Fehmi Arda Üzer ile danışman öğretmenimiz Cansel Akel'i, Nazilli Fen Lisesi okul idaresini, öğretmenlerimizi ve çocuklarımızın ailelerini kutlarız. Öğrencilerimize TEKNOFEST'te gerçekleştirilecek final yarışmalarında başarılar dileriz.


05-07-2022

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.