AYDIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK 4004 DOĞA VE BİLİM OKULLARI PROJEMİZ "TÜLLÜŞAH'IN HİKÂYESİ" BAŞLADI

TÜBİTAK 4004 DOĞA VE BİLİM OKULLARI PROJEMİZ

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi ve Müdürlüğümüz tarafından ortak yürütülen, TÜBİTAK 4004 Doğa ve Bilim Okulları Destek Programı kapsamında desteklenen "Zenginliğe Farklı Bir Bakış: Endemik Bitkilerimiz ve Tüllüşah' ın Hikâyesi" isimli projemizin birinci etabı 24 lise öğrencisi ile başladı. Öğrencilerimiz İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah OKUMUŞ tarafından Kuşadası'na uğurlandı.

Proje kapsamında, biyolojik zenginliğimizin önemli bir bölümünü oluşturan endemik bitkilerimiz ve Aydın'ın simge bitkilerinden biri olan TÜLÜŞAH (Tüllüşah, Aydın Gaşağı) tanıtılacaktır. Proje, Aydın ili nitelikli liseler kapsamındaki 10. ve 11. sınıf lise öğrencilerine yönelik olarak hazırlanmıştır.

 

Projede toplam 22 akademisyen ve uzman, 13 de proje ekibi olmak üzere toplam 25 kişi görev alacaktır. Projede yer alacak eğitmenler proje konularına uygun olacak şekilde, uzmanlık alanları göz önünde bulundurularak, konularında deneyimli eğitmenlerden seçilmiştir.

Eğitimler, hem teorik hem de uygulamalı eğitimlerden oluşacaktır. Proje süresince toplam 30 etkinlik planlanmaktadır. ADÜ Botanik Bahçesi, Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Kuşadası Yaylaköy ziyaretlerini içeren arazi çalışmaları, drama ve sanat etkinlikleri, web teknolojileri ile öğrenme uygulamaları ve laboratuvar çalışmalarıyla desteklenen projenin temel hedefi, doğaya duyarlı bireylerin yetiştirilmesidir. Proje paydaşları olarak Aydın Adnan Menderes Üniversitesi ve Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yanı sıra Aydın Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, tvDEN Televizyonu, Denge Gazetesi, Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD), Kuşadası Merdiven Derneği ve Kuşadası Belediyesi yer almaktadır.

Adnan Menderes Mah. Doğu Aydın Bulvarı No25/A Efeler / AYDIN - 0 (256) 2151028 2151007

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.